14 yaşındaki kızı kaçıran sanığa 15 yıl 10 ay hapis

31 Mart 2018 Cumartesi, 13:13

Geçen yıl Ocak ayında kendinden 21 yaş küçük ve 14 yaşında olan S.Ö.’yü kaçırarak nitelikli cinsel istismarda bulunan E.Ö.’ye (1980) 15 yıl 10 ay hapis cezası verildi. Tutuksuz yargılanan sanık duruşma salonunda tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hakkında daha önceden de cinsel istismar davası olduğu belirtilen sanık E.Ö. geçen şubat ayında change.org sitesinde ‘tecavüze idam istiyoruz’ talebiyle başlatılan kampanyayı imzaladığı ve kendi sosyal medya hesabından ‘Çocuk istismarına tecavüze hayır’ diye paylaştığı ortaya çıktı.

Serik’in Kadriye mahallesinde esnaflık yapan E.Ö. 2016 yılında iddiaya göre o tarihte 14 yaşında olan S.Ö.’yü babasının evinden kendi evine götürerek nitelikli cinsel istismarda bulundu. Evlenmek istediğini söylemesine rağmen E.Ö.’nün evli olduğunu öğrenen S.Ö.’nün ailesi şikayette bulundu. Geçen sene ocak ayında ‘çocuğa nitelikli cinsel istismar’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlamalarıyla tutuklanan E.Ö., Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Mayıs ayında tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Dava sürerken eşinden boşanan E.Ö., S.Ö. ile nişanlandı.

Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına S.Ö., annesi K.Ö. ile babası Y.Ö., tutuksuz sanık E.Ö. ile avukatları ve yakınları katıldı. Duruşmada ifade veren sanık E.Ö., mağduru evlenmek amacıyla kaçırdığını savunarak, “S.Ö. bana 19 yaşında olduğunu söyledi. Ben yaşının küçük olduğunu bilmiyordum. Biz nişanlandık. Devletin şefkatli yüzünü göstermesini bekliyorum” dedi.

S.Ö.  duruşmada kendisinin E.Ö.’yü sevdiğini ve kaçırmasını istediğini söyledi.

Duruşmada E.Ö.’nün annesi K.Ö. mahkeme başkanının ‘sanık evinize kaç kere geldi?’ sorusuna, şaşırarak ve bir süre düşünerek, ‘4-5 defa geldi’ diye cevap verdi. Mahkeme başkanı  ‘Hiç E.Ö. hakkında konuştunuz mu, okulunu sordu mu?’ sorusuna ise uzun süren sessizliğin ve başkanın uyarısının ardından ‘Hiç konuşmadık. Ben şikayetçi değilim’ dedi. Mahkeme başkanı tutanağa anne K.Ö.’nün sorulan sorulara uzun süre bekleyerek ve uyarı üzerine cevap verdiğini tutanağa geçirdi. Baba Y.Ö.’de sanıktan şikayetçi olmadıklarını söyledi.

Sanık avukatı da, müvekkilinin S.Ö.’nün 14 yaşında olduğunu bilmediğini, herhangi bir kastının olmadığını ve beraatini talep ettiğini belirtti.

Mahkeme başkanı tarafından karar verileceğini ve son sözü sorulan sanık E.Ö., “S.Ö. okula gitmiyordu, çilek bahçesinde çalışıyordu. Dışarıda makyaj yapıyordu. Ben bir hataya düştüm. Mağdurun yaşını ailesi bana söyleyince öğrendim. Kendisiyle nişanlandık, yaşı dolunca evleneceğiz” dedi.

Verilen aranın ardından kararı açıklayan mahkeme heyeti, sanık E.Ö.’ye, itiraz hakkı açık olmak üzere çocuğa nitelikli cinsel istismarda bulunmaktan 13 yıl 4 ay, kişinin hürriyetinden yoksun kılınması suçundan ise 2 yıl 6 ay olmak üzere toplam 15 yıl 10 ay hapis cezası verdi. Suçun katalog suçlardan olması ve cezanın süresini dikkate alan mahkeme heyeti, tutuksuz yargılanan E.Ö.’nün hükmen tutuklanmasını kararlaştırdı. Duruşma salonunda polis tarafından göz altına alınan E.Ö., işlemlerinin yapılmasının ardından cezaevine götürüldü.

Öte yandan sanık E.Ö.’nün geçen şubat ayında change.org sitesinde ‘tecavüze idam istiyoruz’ diye başlatılan bir imza kampanyasını imzaladığı ve sosyal medya hesabından ‘Çocuk istismarına tecavüze hayır’ diye paylaştığı ortaya çıktı. Sanık E.Ö. hakkında daha önceden de cinsel istismar dosyasının olduğu belirtildi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz