Atay Uslu, ‘Sığınmacılar sorunun kaynağı değil mağduru’

30 Nisan 2018 Pazartesi, 09:04

TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Türkiye’ye gelen Suriyeli sığınmacıların, sorunun kaynağı değil mağduru olduklarını söyledi.

Akdeniz Üniversitesi (A.Ü.) Hukuk Fakültesinde Göç ve Uyum Politikaları paneli düzenlendi. Öğretim görevlilerinin ve öğrencilerin katıldığı panele TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu’yla birlikte A.Ü. Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bilgin Tiryakioğlu, A.Ü öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Hanifi Bayram, Ankara Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Nevra Övünç Öztürk konuşmacı olarak katıldı.

MEDENİYETİMİZ İHTİYAÇ DUYAN ELİ GERİ ÇEVİRMEDİ

Antalya Milletvekili Atay Uslu, Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle milyonlarca Suriyelinin vatanlarını, evlerini barklarını bırakıp başta Türkiye olmak üzere bölge ülkelerine gittiğini belirterek, “Sığınmacılar sorunun kaynağı değil mağduru, eğer bulundukları ülkelerde barış ve huzur olsaydı kendi öz vatanlarını bırakıp göç etmek zorunda kalmayacaklardı” dedi. Türk milletinin tarihinin hiçbir döneminde kendilerine sığınan insanları geri çevirmediğini, yiyeceğini onlarla paylaştığını aktaran milletvekili Uslu, “Medeniyetimiz kendisine ihtiyaç duyan insanlara elini uzatmaktan hiçbir zaman geri durmamıştır. Türkiye bugün de ölümden kaçan, yerinden edilmiş Suriyeliler konusunda önemli bir süreci başarı ile yürütüyor.  Üç milyondan fazla mazlumu, sığınmacıyı misafir eden bir milletin ferdi olmak büyük bir gururdur.  İnsanlık açısında önemli bir başarıya imza atan milletimize, hükümetimize teşekkür ederiz” diye konuştu

GÜNEŞİMİZE, İSTİKRARIMIZA KÜLTÜRÜMÜZE DOĞRU GÖÇ VAR

Türkiye’nin yalnızca sığınmacılar için değil tüm göçmenler için cazip olduğunu ifade eden Antalya milletvekili Atay Uslu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun en yakın örneğini Antalya’da görüyoruz. Antalya’ya Ruslar Almanlar, İngilizler, İskandinavlar göçüyor ve yerleşiyor. Güneşimize, istikrarımıza, kültürümüze doğru göç var. Ülkemizin, şehrimizin çeken güzellikleri var. Türkiye’de 650 bin, Antalya’da yaklaşık 75 bin ikamet izniyle kalan göçmen var. Ev alıyorlar, yaşıyorlar ve Antalyayı seviyorlar.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz