Son Dakika
22 Mart 2018 Perşembe

Babasını öldüren sanığa ağırlaştırılmış ömür boyu hapis talebi

19 Ocak 2018 Cuma, 11:48

Yayla mahallesinde 77 yaşındaki babası Hüseyin Arıcı’yı 7 yerinden bıçak darbesiyle öldüren Hilmi Arıcı’nın yargılandığı davaya başlandı.

Manavgat’ın Yayla Mahallesi’nde geçen yıl Nisan ayında elektrik ve elektronik mühendisi Hilmi Arıcı, aynı evde yaşadığı ve sabah namazından gelen babası Hüseyin Arıcı’yı 8 yerinden bıçakladı. Olay esnasında üvey annesi Ayşe Arıcı’yı da tehdit ederek yatak odasına kilitleyen Hilmi Arıcı, ardından evden ayrıldı. Ayşe Arıcı’nın haber vermesiyle olay yerine gelen Mustafa ve Sebahattin Arıcı babaları Hüseyin Arıcı’yı ağır yaralı olarak hastaneye götürdü. Hüseyin Arıcı doktorların tüm çabasına rağmen kurtarılamadı. Olaydan sonra kaçan Hilmi Arıcı’nın Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün bitirdiği öğrenilirken, şüpheli polis ekiplerinin araştırması sonucunda Sorgun ormanına giderken yakalandı. Manavgat Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanan Hilmi Arıcı hakkında üstsoyu kasten öldürme, silahla tehdit ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçlarından dava açıldı.

Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, öldürülen Hüseyin Arıcı’nın çocukları Hasan Arıcı, Ayşe Yıldırım, Fatma Yüksel, Emine Harman, Mustafa Arıcı ve Sebahattin Arıcı’yla yakınları ve sanık avukatı Döndü İyiol katıldı. Mahkeme başkanı sanığın akıl ve ruh sağlığının yerinde olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde bulunduğu için duruşmaya katılmadığını belirtti. Duruşmada öldürülen Hüseyin Arıcı’nın çocukları ifade verdi.

Hasan Arıcı ifadesinde olaydan ağabeyi Sebahattin’in kendisine telefon açması üzerine haberdar olduğunu belirterek, kendisinin hemen hastaneye gittiğini anlattı. Hastaneye getirilişinde babasını sedyede gördüğünü belirten Hasan Arıcı, “Sağlık görevlileri babama kalp masajı yapıyordu. Ben onu öyle görünce kendimi kaybettim. Sonrasında herhangi bir şey hatırlamıyorum” dedi. Sanık Hilmi Arıcı’nın kardeşi olduğunu belirten Hasan Arıcı, daha öncede kız kardeşinin kocasına saldırarak bıçakla yaraladığını, akıl hastalığı şüphesi üzerine kendisinin 1 yıl kadar Antalya’ya doktora götürdüğünü anlattı. Arıcı, sanığı kardeş olarak kabul etmediklerini, akıl sağlığının yerinde olduğunu ve dışarı salınmaması gerektiğini, can güvenliklerinin tehlike altına gireceğini söyledi.

Sanık Hilmi Arıcı’nın elektrik ve elektronik mühendisi olduğunu söyleyen diğer kardeşi Mustafa Arıcı’da, babasının kendi anneleri öldükten sonra Ayşe Arıcı’yla evlendiğini belirterek, cinayette telkinleri olup olmadığının araştırılması gerektiğini söyledi.. Olaydan ağabeyinin kendisine telefon etmesiyle haberdar olduğunu anlatan Mustafa Arıcı, eve gittiğinde babasını oturma odasında yerde yatar olarak ve gördüğünü ağabeyinin de başında olduğunu aktardı. Babasının nefes alıp verdiğini gördüğü andan hemen ağabeyiyle birlikte kendi aracına bindirdiklerini ve hastaneye götürdüklerini anlatan Mustafa Arıcı, “Cenaze için geldiğimizde Ayşe Arıcı bana ısrarla ‘baban hastaneye giderken bir şey dedi mi?’ diye sordu. Bende kendisinin olay sırasında evde olduğunu, bu sırada neden kapıları ve pencereleri kırarak mahalleyi ayağa kaldırmadığını söylediğimde bana küstü” diye konuştu.

Öldürülen Hüseyin Arıcı’nın en büyük oğlu Sebahattn Arıcı ise ifadesinde, olaydan babasının ikinci eşi Ayşe Arıcı’nın telefonuyla haberdar olduğunu belirterek, “Eve geldiğimde dış kapı ve iç kapılar açıktı. Babam yerde yatıyordu. Yatak odasından ‘Babanı bıçakladı’ dedi. Kapıyı açmaya çalıştım ama açamadım, kapı kilitliydi. Sonra kardeşim Mustafa geldi ve babamı hastaneye götürdük. Babam o sırada kendinden geçmiş vaziyetteydi ama nefes alıp veriyordu” dedi.

Duruşmada dinlenen Ayşe Yıldırım, Emine Harman ve Fatma Yüksel’de, kendilerinin kardeşleri olan Hilmi Arıcı’ya her zaman yardımcı olduklarını ancak sanığın kendilerine karşı kin güttüğünü söyledi. Sanıktan şikayetçi olduklarını ve en ağır şekilde cezalandırılması isteyen kardeşler, dışarı çıkması durumunda kendi can güvenliklerinin olmayacağını ifade etti.

İDDİANAMEDEN

Olayla ilgili Manavgat Cumhuriyet Başsavcılı tarafından hazırlanan iddianamede, sanık Hilmi Arıcı’nın geçen yıl 10 Nisan’da sabah namazından gelen babasını 8 yerinden bıçaklayarak yaraladığı, yaralının hastaneye kaldırılmasına rağmen kurtarılamadığı anlatıldı. Olayla ilgili sanığın hazırlık aşamasında yapılan sorgusunda, ‘olay günü, üvey annesinin yattığı odanın kapısını kilitlediği, mutfaktan bıçak alarak sabah namazından dönen babasını mutfaktan aldığı ve kaymasın diye elinde bezle tuttuğu bıçakla lavabonun yanında babasını beklediği, 15 dakika sonra babasının eve girmesinin ardından önce sırtından bıçakladığı yere düşünce de göğsünden bıçakladığı, evden dışarı çıktığı, babasını öldürdüğünü ikrar ettiği ancak üvey annesini tehdit etmediğini’  söylediği belirtildi.

İddianamede, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nin geçen Kasım ayında ‘şüphelinin işlediği kasten öldürme fiilinin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayabilme ve davranışlarının yönlendirme yeteneğini azaltacak veya kaldıracak düzeyde akıl hastalığının bulunmadığı ve cezai ehliyetinin tam olduğu’ şeklinde rapor verilen sanığın, kasten üstsoyu öldürmek, silahlı tehdit ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ve 24 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz