Son Dakika
20 Mart 2018 Salı

Bacanak ve baldızını öldüren zanlı: “Civcivlere yem vermeye gittim”

20 Şubat 2018 Salı, 18:12

Geçen Ağustos ayında baldızı ve bacanağını öldüren Süleyman Deler mahkemede, “Ben civcivlere yem vermeye gitmiştim ne yaptığımı hatırlamıyorum” dedi.

Manavgat’ın Karacalar mahallesi Yeniköy mevkiinde geçen Ağustos ayında daha önceden kendisini ‘kaçak içki üretiyor’ ve ‘kaçak su kullanıyor’ diye şikayet ettiklerini iddia ettiği bacanağı emekli öğretmen Dursun Ayaz’ı (67) ve baldızı Emine Ayaz’ı (55) tüfekle öldüren Süleyman Deler’in yargılanmasına başlandı. Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Süleyman Deler, şikayetçi olan öldürülen Dursun Ayaz ve Emine Ayaz’ın çocukları Erman, Hasan Hüseyin ve Meryem Ayaz ile Emine Ayaz’ın kardeşi Mehmet Ergin, tarafların avukatları ve yakınları katıldı.

DAHA ÖNCEDEN DE TEHDİT ETMİŞ

Cinayetle ilgili iddianamede, sanık Süleyman Deler’in olaydan birkaç gün önce öldürülen Dursun ve Meryem Ayaz’ın evlerinin önüne elinde tüfekle gelerek, sinkaflı sözlerle küfür ettiği ve Meryem  Ayaz’a tüfeği doğrulttuğu bu sırada orada bulunan sanığın eşi Perihan Deler ile kayınçısı Mehmet Ergin’in müdahele etmesiyle tüfeği havaya doğru ateşlediği anlatıldı. Olay günü sanığın evden silahını alıp çıktığı kendi bahçelerinde çalışmakta olan Dursun Ayaz ve Emine Ayaz çiftinin yanına gidip, yakın mesafeden başlarına ateş ederek öldürdüğü ve evlerine doğru tüfekle ateş ettiği belirtilen iddianamede, sanığın, kasten öldürmek, kasten öldürmeye teşebbüs, silahlı tehdit ve hakaret suçlarından cezalandırılması talep edildi.

CİVCİVLERE YEM VERMEK İÇİN GİTMİŞTİM

Duruşmada savunma yapan sanık Süleyman Deler, yatalak olduğunu iddia ederek, “Olay günü ben bahçeye civcivlere yem vermek için gitmiştim. Baldızımın da elinde hortumla ağaçları suladığını gördüm. O sırada bacanağım Dursun’u evinin setinden gördüm. Yalnızca vücudunun üst tarafını görüyordum. Ben bir an için kendimi kaybettim. Ne yaptığımı hatırlamıyorum. Yalnızca havaya sağlarına ve sollarına doğru 4 el ateş ettim” dedi. Jandarmaya ve savcılığa ifade verirken kendinde olmadığını öne süren sanık, mahkemede yaptığı savunmaların geçerli olduğunu belirtti.

TÜFEKLE EVE DE ATEŞ ETTİ

Duruşmada tanıklık yapan öldürülen çiftin gelinleri Meryem Ayaz, daha önceden ASAT görevlilerin su sayaçlarını okumaya geldiğini bu sırada sanığın kendisinin şikayet edildiğini düşünerek evlerine gelerek kendilerini tehdit ettiğini ve kendisini öldürmeye teşebbüs ettiğini belirterek, “Olay günü ben eşimle birlikte kahvaltı yapacaktık ben hazırlık yapıyordum. Annemle kayınpederim bahçedeydi. Dışarıdan silah seslerini geldiğini duyunca paniğe kapıldım. Eşimi aradım bana ‘kapıyı kilitle dışarı çıkma’ dedi. Pencereden sanığın evine doğru baktığımda beni gördü ve pencereye doğru iki el ateş etti. Mutfağa kaçtım, mutfak penceresine de ateş etti” dedi.

ABLAM VE ENİŞTEME ‘KAÇIN’ DİYE BAĞIRDIM

Duruşmada ifade veren sanık Süleyman Deler’in eşi Perihan Deler’de, eşinin daha önceden kaçak içkiden dolayı hapse irdiğini ve bundan dolayı eniştesi ve ablasını sorumlu tuttuğunu ancak bu olayın zamanla unutulduğu son yıllarda ablasıyla aralarında problem olmadığını ancak eşinin eniştesini kaçak su kullandığı gerekçesiyle şikayet ettiklerini düşündüğünü anlattı. Olay günü eşinin sabah evden çıktığını söyleyen Perihan Deler, “Ben bahçeye köpeklere bakmaya gittiğini düşündüm. Ancak baktığımda eşimin ablam ve eniştemin olduğu tarafa doğru gittiğini görünce onlara kaçın diye bağırdım. Ben bağırınca içeride olan oğlumda sese çıktı. Biz olay yerine vardığımızda zaten olan olmuştu” diye konuştu.

ÖNCEKİ OLAYDA UZAKLAŞTIMA KARARI VERİLMELİYDİ

Duruşmada şikayetçilerin vekili Avukat Mehmet Çetin, sanığın kendisini engelli gibi göstermeye çalıştığını ancak soruşturma aşamasındaki ifadelerinde evden koşarak çıktığını söylediğini belirtti. Avukat Mehmet Çetin, olayda güvenlik görevlilerinin de ihmali olduğunu söyleyerek, “Daha önceki olaydan sonra müştekiler ve öldürülen Dursun ve Emine Ayaz çifti, ısrarla şikayetçi olmuşlar, ölüm tehlikelerinin olduğunu söylemişler ama herhangi bir önlem alınmamıştır. Eğer uzaklaştırma kararı verilmiş olsaydı belki de bu olay olmayacaktı” dedi.

Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, diğer tanıkların dinlenmesi ve delillerin toplanması için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz