Son Dakika
23 Nisan 2018 Pazartesi

Budak; “Avrupa pazarının 3’te 1’i kayıp”

29 Kasım 2017 Çarşamba, 23:05

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, yılın 10 ayında Avrupa pazarında “turizmin sıfır yılı” olan 2016’nın yakalanamadığını belirterek, “Türkiye Avrupa pazarında her üç turistten birini kaybetmiş durumda. Avrupa pazarının düğün-dernek turizmi ile, komşunu al gel kampanyalarıyla kazanılması mümkün değil. Turizm için ilk ve en akılcı teşvik OHAL’in kaldırılmasıdır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Ekim ayı turizm istatistiklerini değerlendirdi.  Turizmde afet halinin yaşandığı 2016’ya göre bir toparlanma olduğunu ve yabancı turist sayısının yüzde 28’lik artış ile  29 milyona çıktığını kaydeden Budak, bu artışta Rusya pazarının etkili olduğunu, yüzde 495’lik artışla Rus turist sayısının 766 binden 4.5 milyona çıktığını kaydetti. Avrupa pazarında ise “turizmin sıfır yılı” olan 2016’nın bile yakalanamadığını kaydeden Budak, “Turizmde 2017’de tek ayaklı bir toparlanma yaşandı. Avrupa pazarında ise hala 2016 yılı rakamlarının gerisindeyiz.  Avrupa pazarından 2016’nın 10 ayında 12.1 milyon turist gelirken, bu yıl gelen turist sayısı 11.9 milyondur. Türk turizmi için büyük önem taşıyan  Almanya’dan yüzde 8, Hollanda’dan yüzde 13, Danimarka’dan yüzde 19, Finlandiya’dan yüzde 22 kayıp var. 2015 yılına göre ise kayıp oranları yüzde 30’un üzerindedir. 2015 yılında Avrupa pazarından gelen turist sayısı 17.6 milyondur. Kayıp sayısı 6 milyona yakındır. Türkiye, 2016 ve 2017’de Avrupa pazarından her üç turistten birini kaybetmiş durumdadır. O nedenle fiyatlar çok düşmüş, Türk turizmi ucuzlamıştır” diye konuştu.

DÜĞÜN DERNEKLE OLMAZ OHAL KALKMALI

AKP Hükümeti’nin turizmde yaşanan süreci doğru okuyamadığını, 2017 yılı başında açıklanan “düğün-dernek ve komşunu da al gel” kampanyalarının sonuç vermediğinin görüldüğünü kaydeden Budak, “AKP Hükümeti turizmde yaşanan krizlerden ders çıkarmayı başaramadı. Bu yıl başlarken, AKP Genel Başkanı Erdoğan, ‘düğünleri Türkiye’de yapın’ ve ‘komşunu da al gel’ kampanyaları açıkladı. O zaman bunun çare olmayacağını söyledik ama dinletemedik. Yıl sonuna geldiğimizde gördük ki, Avrupa pazarında kayıp devam ediyor. Görünen köy kılavuz istemez. Döviz açığı sorunu yaşayan Türkiye için turizm stratejik sektördür. Gelir açısından turizmin temel ayağı Avrupa’dır. O nedenle de Avrupa pazarının yeniden kazanılması gerekiyor. Bunun yöntemi de sarayda turizm şurası,  düğün-dernek turizmi değil, normalleşmedir. Akılcı teşvik ve kampanyalara ihtiyaç var. İlk ve en akılcı adım OHAL’in kaldırılmasıdır. OHAL altında bir Türkiye imajıyla, otoriterleşen bir Türkiye imajıyla, kruvaziyer turizmin, kongre turizminin yani yüksek gelir getiren turizm ayağının toparlanması mümkün değil” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz