Çevre mühendisi silahlı soygundan tutuklandı

03 Aralık 2017 Pazar, 09:32

Manavgat’ta geçen ay bir zincir markete ait şubeye motosikletiyle gelerek silahlı soygun yaptığı iddiasıyla Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nü 2’ncilikle bitiren şüpheli 43 yaşındaki T.B. tutuklandı.

Manavgat’ın Sarılar mahallesinde bulunan ulusal market zincirine ait mağaza geçen ay akşam saat 20.30 sıralarında motosikletle gelen şüpheli tarafından silah tehdidiyle soyuldu. Başında bere ile gelen şüpheli mağazadaki hasılatı alarak motosikletle kayıplara karıştı. Silahlı soygun olayını çözmek amacıyla Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı’nda özel bir ekip oluşturuldu. Özel ekip mağazadan ve çevrede bulunan işyerlerine ait güvenlik kameralarında saatler süren inceleme yaptı.

MAĞAZA GÖREVLİSİ SESİNDEN TANIDI

Karanlık olması nedeniyle çevrede bulunan güvenlik kamera görüntülerinden sonuç alamayan uzman ekip, mağaza personelinin yeniden ifadesine başvurdu. Mağaza görevlilerinden biri şüphelinin sesini gündüz gelen bir müşteriye çok benzettiğini ancak emin olamadığını söyleyince, mağaza güvenlik kameraları tekrar tekrar izlenerek şüphelinin eşgali belirlendi.

KURUSIKI TABANCA VE MAKYAJ MALZEMESİ BULUNDU

Belirlenen eşgal üzerine jandarma ekibi, şüpheli T.B.’nin adresini tespit eden ekipler, savcılıktan şüpheliyi yakalama ve ikametinde arama yapma izni aldı. İkametine yapılan baskında şüpheli T.B. göz altına alınırken, evde yapılan aramada olayda kullandığı kurusıkı tabanca ve çeşitli makyaj malzemeleriyle mağazadan alındığı belirlenen 2 bin 400 lira ele geçirildi.

İŞSİZ VE BORÇLU OLDUĞUNU ANLATTI

T.B.’nin yapılan sorgulamasında, tanınmamak için olayı gerçekleştirdiği gün saçını ve sakalını boyadığı, markete bu şekilde gittiği ve kendisine kimsenin yardım etmediğini söylediği belirtildi. Şüpheli T.B.’nin uzun süredir işsiz olduğu, yaşlı annesine baktığı ve bankalara olan borçları nedeniyle haciz takibatına uğradığı bu nedenle soygunu gerçekleştirdiğini söylediği belirtildi.

“BAŞKA ÇAREM KALMAMIŞTI”

Jandarmada işlemleri tamamlanan şüpheli T.B. savcılığa gönderildi. Şüpheli T.B., savcılık sorgusunu beklerken yakınlarına, “Yapacak başka bir şeyim yoktu, başka çarem kalmamıştı” dediği öğrenildi. T.B. savcılık sorgusunun ardından sevk edildiği sulh ceza hakimliği tarafından nitelikli yağma suçundan  tutuklanarak Alanya cezaevine gönderildi.

ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİNİ 2’NCİLİKLE BİTİRDİ

Anne ve babası uzun süre önce ayrılan şüpheli T.B.’nin annesinin yanında kaldığı belirtildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’ne 3’ncü sıradan yerleşen T.B.’nin okurken harçlığını çıkarmak amacıyla İzmir’de ki anaokullarında minik öğrencileri eğlendirmek amacıyla palyaçoluk yaptığı öğrenildi. Şüpheli T.B.’nin çevre mühendisliği bölümünden 2’ncilikle mezun olduğu yakınları tarafından belirtildi.

2 YILDIR İŞ BAŞVURULARINA OLUMSUZ YANIT ALDI

Yakınları, bir süre önce Manavgat’a yerleşen T.B.’nin hiç ayrılmadığı annesine bakmak için evlenmediği, yaklaşık 2 sene önce işsiz kaldığını söyledi. Bu süre içinde bir çok kuruma iş başvurusunda bulunan T.B.’nin başvurularına olumsuz yanıt aldığını belirten yakınları, bir ara Side’de 2-3 restaurantta garson olarak çalıştığı ancak işten çıkarıldığını anlattı.

İŞSİZLİK BUNALIMA SOKTU

T.B.’nin işsizliği kaldıramadığını ve iş başvurularının olumsuz sonuçlanması nedeniyle özgüvenini yitirdiğini ve bunalıma girdiğini söyleyen yakınları, şüphelinin son 1 yıldır sürekli olarak ilaç kullandığını ve evden neredeyse hiç çıkmadığını aktardı. Birlikte yaşadığı annesinin rahatsızlıkları olduğu, bankalardan kullandığı krediler nedeniyle evine haciz geldiğini belirten yakınları, şüphelinin çaresizlik içinde bir umut olarak böyle bir suçu gerçekleştirdiğini söylediğini aktardı.

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz