Son Dakika
23 Nisan 2018 Pazartesi

Cinayet sanığı şaşırttı; ‘Beraatimi talep ediyorum’

19 Kasım 2017 Pazar, 18:04

Manavgat’ta geçen Mart ayında otomobilinin içinde bulunan Veli Kalburcu’yu öldürmekten tutuklu yargılanan sanık İlkan Sır, “Silah yanlışlıkla ateş almıştır. Suçsuzum beraatimi talep ederim” dedi.

Manavgat’ın Yayla Mahallesi Barbaros Caddesi’nde geçen Mart ayında bir marketin önünde otomobilinin içinde bulunan Veli Kalburcu’yu pompalı tüfekle kasten öldürmek suçundan İlkan Sır, kardeşi Mesut Sır ve suça sürüklenen çocuk H.C.E.’nin yargılanmalarına Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’de başlandı. Duruşmaya tutuklu sanıklar Mesut Sır, İlkan Sır ve H.C.E., maktül Veli Kalburcu’nun yakınları ve tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada ifadesi alınan sanık İlkan Sır, Veli Kalburcu’yla yeğeni Nilüfer Dağdaş’ı kaçırmasından sonra aralarında husumet başladığını belirterek, olayın olduğu gün akşam saatlerinde evde uyurken 2-3 el silah sesi duyduğunu ve camdan baktığında ateş eden Veli Kalburcu’yu gördüğünü söyledi. Kendisinin de evde bulunan pompalı tüfeği alarak dışarı çıktığını anlatan sanık İlkan Sır, o sırada kardeşini kendi otomobilinin içinde  otururken gördüğünü ve ‘Biraz dolaşalım’ dediğini anlattı. Otomobile binerken evin yanında bulunan H.C.E.’yi de çağırdığını söyleyen İlkan Sır, yola çıktıklarında otomobilin yakıtının bittiğini ve bir akaryakıt istasyonundan yakıt aldıklarını, yeniden mahalleye gelirken, polis merkezinin yakınında Veli Kalburcu’nun otomobilinin gördüklerini, biraz bekledikten sonra otomobili takip etmeye başladıklarını aktardı.

Veli Kalburcu’nun otomobilinin bir marketin önünde durdukları sırada onu geçtiklerini ve biraz ileride ters yöne dönerek aracı durdurduklarını anlatan İlkan Sır, “Arabadan önce ben indim sonra Mesut, sonra da H.C.E. indi. Veli Kalburcu’nun bulunduğu aracın ön camına vurdum. Veli Kalburcu elindeki tüfeği bize doğrultmuştu. Ön camdan elindeki tüfeği çekip aldım. Sonra kardeşim Mesut, Veli Kalburcu’yla konuşmaya başladı Küfürleştiler. Bu sırada Veli Kalburcu, aracı hareket ettirmek isteyince, bende elimde bulunan tüfekle aracın şoför koltuğunun bulunduğu yanındaki cama vurdum. O sırada tüfek ateş aldı. Veli Kalburcu’nun içinde bulunduğu araç hızla orta refüjde bulunan ağaca çarparak durdu. Veli Kalburcu’nun başından vurulduğunu gören kardeşim Mesut, ‘ambülans çağırın’ diye bağırdı. Biz olay yerini terk ettik. Serik’e giderken yolda Veli Kalburcu’nun tüfeğini attım daha sonra uygulamada yakalandık. Kardeşim Mesut ve H.C.E.’nin bu olayla ilgili herhangi bir suçları yoktur, silah yanlışlıkla ateş almıştır. Suçsuzum, beraatimi talep ederim” dedi.

Sanık Mesut Sır’da olay günü akşam saatlerinde evin önünde bulunan babasına ait otomobilinin teybini tamir ettiğini, Veli Kalburcu’nun yanında Mehmet D. olduğu halde otomobille gelip pompalı tüfekle havaya 2-3 el ateş ettiğini, kardeşim İlkan evden elinde silahla çıktığını ve beraberinde H.C.E. olduğu halde otomobile bindiğini, aracı kendisinin kullandığını, önce yakıt aldıklarını ardından mahalleye dönerken Veli Kalburcu’nun otomobilini gördüklerini, takip ettiklerini, otomobilin yanından geçerken İlkan Sır’ın elindeki tüfeği doğrulttuğunu ancak yol kaygan olduğu için otomobilin yanında duramadıklarını ve biraz ileriden dönerek ters istikametten otomobile yaklaştıklarını söyledi.

Kardeşi İlkan’ın elindeki tüfekle Veli Kalburcu’nun otomıobilinin camını kırdığını ve elimdeki tüfeği aldığını, bu sırada dışarı çıkmak isteyen Veli Kalburcu’yu kendisinin engellediğini ve olay yerinden gerektiğini söylediğini anlatan Mesut Sır, “Veli Kalburcu aracı çalıştırırken, İlkan aracın yan tarafına gelerek elindeki tüfekle cama vurmaya başladı. Bu sırada tüfek ateş aldı, 1 el ateş etti. Araç hızla hareket ederek refüjdeki ağaca çarparak durabildi. Veli Kalburcu’nun başından vurulduğunu gördüm, çevredekilere bağırarak ‘ambulans çağırın’ dedim. Sonrasında otomobile bindik, korkmuştuk. İlkan’a, ‘Ne yaptın? Adamı vurdun’ dedim. Evin yanına geldik, H.C.E otomobilden indi. Biz, Nilüfer Dağdaş ve Nuran Kalburcu’yla beraber Serik’te ki amcamızın yanına gitmek için yola çıktık” diye konuştu. Mesut Sır, ayrıca Veli Kalburcu’nun yeğeni Gülcan Kalburcu’yu kaçırdığını bu neden aralarında husumet olduğunu iddia etti.

Duruşmada ifade veren suça sürüklenen çocuk H.C.E.’de, olay günü İlkan Sır’ın yeğeniyle birlikte evelerinin önünde oturduklarını, bu sırada beyaz renkli bir otomobille gelen 2 kişinin Mesut ve İlkan Sır’ın evine doğru 2-3 el ateş ettiğini ve gittiklerini ardından kendisinin İlkan Sır’ın çağırmasıyla Mesut’un kullandığı otomobile bindiğini, olaya herhangi bir şekilde karışmadığını anlattı.

Tanık Murat Söylemez ise, Veli Kalburcu’nun kendisinin kayınpederi olduğunu, olay günü kendisini arayarak yakıt istediklerini yakıtı alıp geldiğinde araçta Murat Dağdaş’ın da olduğunu gördüğünü, araca bindiğini Barbaros Bulvarı’nda marketin önünde durduklarını ve kendisinden alkol ve sigara almalarını istediklerini bu sırada olay yerine başka bir otomobille sanıkların geldiğini gördüğünü anlattı. Tanık Söylemez olayı şöyle anlattı;

“Mesut ve İlkan aracın şoför kapısını iterek Veli’nin inmesine engel oldu. Veli Olay yerinden kaçmak için aracı hareket ettirdi. İlkan ve Mesut bağırmaktaydı ancak ne söylediklerini hatırlamıyorum. O sırada İlkan’ın aracın ön camından ateş ettiğini gördüm. Bundan öncede İlkan aracın ön camına tüfekle birkaç kez vurmuştu. Ateş ettikten sonra araç biraz hareket etti ağaca çarpıp durdu.”

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti; suça sürüklenen çocuk H.C.E.’nin adli kontrol şartıyla tahliye edilmesine, tutuklu sanıklar Mesut Sır ve İlkan Sır’ın tutukluluk hallerinin devamına karar vererek davayı ileri bir tarihe erteledi.

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz