“Cinayette açıklanamayan 2 saatlik zaman var”

04 Aralık 2017 Pazartesi, 14:36

Manavgat’ta sevgilisi 31 yaşındaki Salim Sarıkaya’yı öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Kırgızistan vatandaşı 34 yaşındaki Aigul Nurbek Kyzy’nın avukatı Hatime Kılınçoğlu, “Tanık anlatımlarıyla olay, 00:30-01:00 arasında oldu. Maktülün hastaneye girişi 03:00. Bu aradaki 2 saatlik dilimde maktul 2 erkek tanıkla birlikteydi, Bu süre araştırılmalı” dedi.

Manavgat’ta, geçen mart ayında sevgilisi Salim Sarıkaya’yı sanayideki iş yerinde gece alkol aldıktan sonra başlayan tartışmanın ardından öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Aigul Nurbek Kyzy’ın yargılandığı davanın dördüncü duruşması Manavgat 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, tutuklu sanık Aigül Nurbek Kyzy, Salim Sarıkaya’nın annesi Emine ile babası Muhammet Sarıkaya, tarafların avukatları, Rusça ve Kırgızca tercüman iel Sarıkaya’nın yakınları katıldı. 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Özcan Kürşat Mutlu’nun izinli olması yerine heyete üye hakim Muttalip Dürül başkanlık etti. Duruşmanın başında mahkeme başkanının uyarısına rağmen ağlayarak ‘Benim oğlumu geri verin şikayetimden vazgeçeceğim’ diyen anne Emine Sarıkaya ile yüksek sesle konuşmayı sürdüren baba Muhammet Sarıkaya salon dışına çıkarıldı.

Tutuklu sanık Aigül Nurbek Kyzy, olayı hatırlamadığını belirterek, “9 aydır cezaevinde yatıyorum ama bu olayı benim yapıp yapmadığımı bile bilmiyorum” dedi. Sanık avukatı Hatime Kılınçoğlu, savcılığın mütalaasına katılmadıklarını belirterek, olay yerinde bulunan tanık anlatımlarından ve doktor raporlarından müvekkilinin çok şiddetli darbeler aldığını ve şuurunun yerinde olmadığının belli olduğunu söyledi. Böyle bir durumda Türk Ceza Kanunu’nun 81’nci maddesindeki kasten öldürme fiilinin gerçekleşemeyeceğini olsa olsa TCK 87/4 maddesinde ki kasten yaralama suçunun oluşacağını öne süren avukat Kılınçoğlu, “Mütalaada maktülün 3-4 kez bıçak darbesi aldığı belirtiliyor. Bu ise tanık anlatımlarına göre mümkün değil. Tanıklar bu yaralanmalardan birinin düşerek olduğunu belirtiyor. Tanıklar müvekkilimin bir defa sağ koluna bıçaklı eylemde bulunduğunu söylüyor. Diğer taraftan, maktul müvekkilime karşı olay gecesi çok şiddet uyguluyor ve bu dayağın şiddeti çok ağır. Müvekkilim bu şiddetten dolayı çok ciddi darbe aldı. Bu doktor raporlarıyla da sabit. Müvekkilim eylem devam ederken şuursuz bir şekilde maktulun sağ koluna bıçak darbesi vuruyor” dedi.

Tanık anlatımlarıyla olayın işleniş saati 00:30 ile 01:00 arasında olduğunu belirten avukat Kılınçoğlu, “Maktulun hastaneye giriş saati ise 03:00. Aradan geçen 2 saatlik sürede maktül olay yerinde bulunan 2 erkek tanıkla birlikteydi. Tanık anlatımlarına göre vücudunda bulunan yaralanmalardan birinin düşerek olduğu, sağ kola yapılan darbenin müvekkilim tarafından gerçekleştirildiği ortadayken sağ meme üstünde olan yaralanmanın nasıl olduğu bilinmiyor. Bu yaralanmayı tanıklar görmediklerini söyleyerek açıklayamıyor. Biz ölüm olayının bu 2 saatlik kayıp zaman diliminde olduğuna inanıyoruz. Bu 2 saat araştırılmalı” dedi.

Sanık avukatı Hatime Kılınçoğlu müvekkilinin TCK 81’nci maddede düzenlenen kasten öldürme fiili yerine 87/4 maddesinde düzenlenen kasten yaralama sonucunda ölüm suçundan cezalandırılmasını; savcılığın belirttiği gibi TCK 27’nci maddedeki haksız tahrik indirimi yerine 27/2 maddesinde düzenlenen “Meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan ileri gelmiş ise faile ceza verilmez” hususunun dikkate alınmasını ve müvekkilinin tahliyesini ve beraatini istedi.

Mahkeme heyeti kararında, sanığın tutukluluk halinin devamına, heyetin değiştiğini bu nedenle dosyanın incelenmesi için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz