Son Dakika
23 Nisan 2018 Pazartesi

Domuz çiftliğinin atıkları için çam ağaçları kesildi

19 Kasım 2017 Pazar, 18:41

Manavgat’ın Yeniköy mahallesinde bulunan ve belediyece mühürlenmesine rağmen faaliyetini sürdüren domuz çiftliğinde atıklar ormanın içinde çam ağaçları kesilip oluşturulan alanda depolanıyor.

Manavgat’ın Yeniköy mahallesi Hayıtlı gür mevkii Kargı çayı dere yatağı kenarına kurulan domuz çiftliği mahallelinin tepkisini çekiyor. Yapılan şikayetler sonucunda denetlenen domuz çiftliğine ilçe tarım hayvancılık ve gıda müdürlüğü tarafından olumsuz olmadığı belirtilirken, Manavgat Belediyesi çiftliği iki defa mühürlenen çiftlikte mühürlerin kırıldığı ortaya çıktı.

SÜREKLİ MÜHÜR KIRILDI

Yeniköy mahallesinde yaşayan emekli öğretmen Yusuf Arslan’ın kapatılması için CİMER, BİMER ve Kaymakamlığa verdiği dilekçelere Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şimşek imzasıyla yanıt verildi. Yanıtta, işyerinin ilk defa 30 Mart’ta mühürlendiği, 20 Nisan tarihinde yapılan kontrolde mühürün kırılarak faaliyete devam ettiğinin belirlenmesi üzerine 21 Nisan’da yeniden mühürlendiği, şikayet üzerine 12 Ekim tarihinde yapılan denetim mühürün yeniden kırıldığının tespit edilmesi üzerine tekrardan mühürlendiği ayrıca mühür fekki nedeniyle Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı’na 18 Ekim’de suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

ATIK DEPOLAMA ALANI İÇİN AĞAÇLAR KESİLDİ

Mühürleri kırarak kaçak bir şekilde faaliyetinin sürdüren domuz çiftliğinde çıkan atıklar, hemen 400 metre yukarısında bulunan çam ormanları içinde depolanıyor. Orman içinde normal araçların gidemeyeceği yollarda gidilen domuz çiftliği atıklarının depolanması için onlarca çam ağacı kesildi. Çam ağaçlarının birkaç ay önce elektrikli testereyle kesildiğini görülürken, gövdeleri bilinmeyen bir yere götürülen ağaçların dal parçaları hala yerinde duruyor.

VATANDAŞLAR RAHATSIZ

Yeniköy’de ikamet eden emekli öğretmen Yusuf Arslan, 2 yıl önce mahalle halkının rızası alınmadan domuz çiftliği kurulduğunu, domuz çiftliğinin kaldırılması için CİMER, BİMER ve kaymakamlığa dilekçe verdiğini, domuz çiftliğinin faaliyetten men edilerek mühürlendiğini buna rağmen mühürleri sökülerek çalışmaya devam ettiğini anlattı. Yusuf Arslan şunları söyledi;

“Oysaki bu domuz çiftliğinin kurulduğu yer bizim su kaynaklarımızın, içme suyu kaynağımızın, sulama suyu kaynağımızın gözü. Domuzlar çöp atıklarla beslenen bir hayvan gurubu. Büyük otellerin mutfak atıkları domuz çiftliğine getirilmekte, domuzun yemediği atıklar muhakkak ki, bu bölgeye dökülüyor. Belediye hizmeti olarak buradan çöp atıkları alınmıyor. Bundan çok rahatsızız. Bu çöpler buraya dökülmüş, ardından kuvvetli yağmurlardan sonra sel sularıyla içme sularımıza ve sulama sularımıza buradan giden sular karışıyor. Yine bu çöplerin atılması için doğa tahrip edilmiş, ağaçlar kesilmiş. Biz bunlardan şikayetçiyiz.”

200 METRE YUKARIDA ARI KOVANLARI

Diğer yandan domuz çiftliğinin atıklarının depolandığı bölgenin hemen 200 metre yukarısında yine ormanın içinde arı kovanları bulunuyor. Arılar sürekli olarak bal üretmek için etrafta bulunan ağaçlar ve otlarla kovanlar arasında gidip geliyor.

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz