Dershaneler kapatılmayacak | ..::Manavgat Tercüman::.. Manavgatın dünyaya açılan penceresi
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist : 78.081
Ana Sayfa >> Dershaneler kapatılmayacak19.08.2013 10:41

Dershaneler kapatılmayacak

Dershaneler kapatılmayacak


Dershanelerin kapatılacağı şeklinde söylemlere rağmen bu konuda herhangi bir hazırlık yapılmadığı için dershanelerin kapatılmasının mümkün olmadığı bildirildi


Bu haber 286 kez okundu.

Son günlerde ulusal medyada gerek Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yaptığı açıklamaların satır aralarından gerekse adı verilmeyen yetkiliye dayanak verilerek yapılan haberlerde dershanelerin kapatılacağı şeklinde ifadeler çok sık kullanılıyor. Bununla birlikte Türkiye genelinde sayıları onbinleri bulan dershanelerin kapatılmasının yaratacağı olumsuz sonuçlar konusunda herhangi bir hazırlık yapılmadı.

Manavgat Dershaneciler Birliği’nden yapılan yazılı açıklamada, dershanelerin kapatılmasının fiilen mümkün olmadığını kaydederek, ülke genelinde yüzbinlerce eğitimcinin dershanelerde istihdam edildiğini hatırlattı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘dershaneler kapatılacak’ şeklindeki sözlerinden sonra kamuoyunda konunun tartışılmaya başlandığı ifade edilen açıklamada; “Ancak gelinen noktada dershaneler kapatıldığında ortaya tam olarak ne çıkacağı meçhul. Bir görüşe göre dershaneler özle okula dönüşecek ve devlet dershanelerden eğitim hizmeti alacak. Diğer bir görüşe göre ise dershaneler özel eğitim merkezi olarak faaliyetini sürdürecek” denildi. Her iki durum içinde ne Milli Eğitim Bakanlığının nede diğer kurumlarının daha herhangi bir hazırlık yapmadığı belirtilen açıklamada, “Dershanelerin kapatılması durumu halen belirsizdir. Zaten AK Parti Genel Merkezi bünyesinde kurulan ‘Dershane Komisyonu başkanlığını yapan milletvekili Mehmet Ali Şahin, bu konunun; ne bakanlar Kurulu’nun nede TBMM gündeminde olmadığını kaydetti. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın açıklamasında da dershanelerin kapatılmasından değil, dönüştürülmesinden bahsediyor” ifadeleri kullanıldı

Öğrenci velilerinin medyada çıkan haberlerden dolayı tedirginlik yaşadığını kaydeden Manavgat Dershaneler Birliği açıklamasında şu hususlara dikkat çekildi: “Buradan tüm velilere sesleniyoruz. Gönül rahatlığıyla dershanelere çocuklarınızın kayıtlarını yaptırabilirsiniz. Şu anda kamuoyunda zaman zaman alevlenen ‘Dershaneler kapatılacak’ söylemlerinin aslı astarı yoktur. Manavgat’ta bütün dershaneler açıktır ve eğitim öğretim faaliyetlerinin aralıksız sürdürmektedir. Boşu boşuna anlamsız sözlere itibar ederek çocuklarınızın geleceğini heba etmeyin”

Kapatma değil dönüştürme

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı düzenlediği basın toplantısında şunları söylemişti: “Dersanelerle ilgili mesele yeni bir konu değil. Burada kapatmadan ziyade dönüştürmeden bahsetmek daha doğru olur. Dersanelere kaydolan öğrenciler kurslarına başladılar ve şu an sürdürüyorlar. Dönüştürme pozisyonu için yasal düzenleme gerekiyor. O ancak Meclis açıldığında yapılabilir. Milli Eğitim Bakanlığı olarak tek başımıza yapabileceğimiz bir düzenleme değil”

Bu tür haberlere itibar etmeyin

AK Parti Genel Merkezi bünyesinde kurulan ‘Dershane Komisyonu başkanlığını yapan Karabük milletvekili Mehmet Ali Şahin’de, dershanelerin kapatılmasının söz konusu olmadığını söyledi. Dershanelerin kapatılması için ortada yasal bir düzenleme olmadığını kaydeden Mehmet Ali Şahin, “Dolayısıyla dershaneler kapatılmış değildir. Fakat bazı istismarcılar, sanki dershaneler kapatılmış gibi bir hava vererek vatandaşı kandırabilir. Vatandaşların bu tür haberlere kanmaması gerekir” dedi.

Ak Parti’nin Dershane Komisyonu’nun başkanlığını yapan ve dershanelerin kapanması durumunda yaşanacak sorunları anlatan raporu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunan Şahin; dershaneleri oluşturan şartlar ortadan kaldırılmadan ya da kapatıldıktan sonra gün yüzüne çıkacak problemlerle ilgili tedbirler alınmadan adım atılmaması gerektiğini ifade ediyor. Bu alanla ilgili mutlaka bir düzenleme yapılacağına işaret eden Şahin; “Dershaneler özel okullara dönüşecekse de kapatılacaksa da bir yasal düzenleme şart. Milli Eğitim Bakanlığı, dershaneler kapatılacak diye bir açıklama yaptığına göre herhalde bir yasal düzenleme üzerinde de çalışıyordur. Fakat ne Bakanlar Kurulu’nun gündeminde ne de Meclis gündeminde böyle bir konu yok şu anda. Dershaneler nasıl özel okullara dönüştürülecek, devlet kendilerine hangi katkıları sağlayacak, bütün bunların da ayrıca görüşülmesi, düşünülmesi ve yapılacak yasal düzenlemenin bunları da içermesi gerekir. Dolayısıyla sadece ‘dershaneleri kapattık’ demekle çözülecek ve ortadan kaldırılacak bir sorunla karşı karşıya değiliz. Birçok yönüyle incelenmesi, değerlendirilmesi gereken bir gerçekle karşı karşıyayız.”

Kendilerinin komisyon olarak çalışma yaparken dünya örneklerini de incelediklerini belirten Mehmet Ali Şahin, şunları söyledi: “Bazı ülkeler, ki Güney Kore onlardan biridir. Bir zamanlar dershaneleri yasaklamış ama olumsuz sonuçlarını görünce daha sonra tekrar dershaneciliğe izin vermiş. Hatta yasaklamadan önceki durumla şimdiki durum kıyaslandığında, dershaneciliğin çok daha yaygın bir hale geldiğini görüyoruz. O bakımdan dünya örneklerini de göz önünde bulundurarak hareket edilmesinde yarar görüyorum. Mutlaka bakanlığımız bu çalışmaları yaparken dünya örneklerini de göz önünde bulundurmalıdır. Yani önümüzde bir örnek varken deneme yanılma yöntemiyle yol almaktansa bu örneklerden hareketle iş yapmanın daha doğru olacağını düşünüyorum.”


Diğer Eğitim haberleri

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedirFOTO GALERİ

‘Moskova Gıda Fuarı çok verimli ve başarılıydı’

#
YAYINLARIMIZ

Hava Durumu

http://www.manavgattercuman.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - copyright © 2013 manavgattercuman.com