Jandarmanın hayvan sevgisi

21 Kasım 2017 Salı, 04:22

Manavgat’ta bulunan jandarma karakollarında kedilerin aç kalmamaları, yazın sıcaktan ve kışın soğuktan korunmaları için kedi evleri yaptırıldı.

Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yaptırılan ve sahil kenarında bulunan karakollara konulan kedi evlerine hem vatandaşlar hemde turistler büyük ilgi gösteriyor. Karakollarda görevli askeri personel tarafından beslenen kediler, yemek saati geldiğinde kendiliğinden kedievlerine geliyor.

Antik Side kentinde bulunan Selimiye Jandarma Karakolu binası yanına konulan kedievinde hergün 20’den fazla kedi yemek yemek ve su içmek için geliyor. Çevrede bulunan esnaf, tatile gelen yerli ve yabancı turistlerin  büyük küçük kedievlerinin önünde kedileri sevdiklerini ve zaman zaman küçük çocuklarının onlarla oyun oynadığını belirtiyor.

“BU MÜTHİŞ BİR FİKİR”

Almanya’da bir firmada güvenlik uzmanı olarak çalışan Serhat Pektaş, tatile geldiği Side’de böyle bir durumlar karşılaşınca çok şaşırdığını ve sevindiğini söyledi. Türkiye’de kediler ve sokak hayvanlarına sahip çıkıldığını görmenin ve bunu jandarmanın yapmasının kendisini çok sevindirdiğini belirten Serhat Bektaş, “Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı’na da ayrıca teşekkür ediyorum. Umarın kediler ve diğer sokak hayvanlarıyla böyle projeleri yürüterek ve çoğaltarak daha iyi yerlere gelirler” dedi.  Kendi yaşadığı ülkede ve yurt dışında sistemin farklı olduğunu anlatan Pektaş, “Yurt dışında sokak hayvanı bulmak çok zor. Orada sistem biraz daha profesyonel. Türkiye’deki sistem yavaş gelişme aşamasında. İlk defa Manavgat İlçe Jandarmanın katkılarıyla oluşan bu durum müthiş bir fikir” diye konuştu.  Pektaş, 6 aylık oğlu Cesur Rüzgar Pektaş’la birlikte yemek yemeğe gelen kedileri sevdi.

JANDARMA SAHİPLENDİ

Side’de esnaflık yapan Veli Oktav ise yapılan uygulamanın kedilerin soğuk ve sıcak havalarda dışarıda kalmasının önüne geçeceğini ve jandarmanın onları sahiplenmesinin kendileri açısından ayrıca mutluluk verici bir olay olduğunu söyleyerek, “Side’de yağmur yağmaya başladığı zaman felaket oluyor. Bu hayvanlar o zaman çok zorluk çekiyorlar, barınacak yerleri de yok hepsinin. Bazı hayvan severlerimiz de yardım ediyor ama komutanımız yaptığı için kendisine teşekkür ediyoruz. Yaz aylarıda çok sıcak zaten. Bir de hiç değilse burada kedilerimiz aynı zamanda korunuyor” dedi.

HAYVAN SEVGİSİNİ GÖSTERİYOR

Kumköy Jandarma karakolu yanında ve yürüyüş yolu üzerinde bulunan kedi evi turistlerin büyük ilgisini çekiyor.  Kendi evlerinin üzerinde Almanca ve İngilizce olarak yazan sokak kedileri için barınma ve karınlarını doyurma evi olduğunu belirten ibareleri gören turistler ayrıca ilgi gösteriyor ve fotoğraf çektiriyor. Yapılan projenin çok güzel biri düşünce olduğunu belirten Alman turist çift, yapılanın hayvan sevgisinin açıkça gösterdiğini söyledi.

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz