Son Dakika
20 Mart 2018 Salı

Kadın cinayetinde savcı ömür boyu hapis istedi

19 Ocak 2018 Cuma, 11:23

Nuran Soydinç’i 24 yerinden bıçaklayıp, boğazını keserek öldürdüğü suçlamasıyla yargılanan Hidayet Özdemir’in davasında esas hakkında görüşünü açıklayan savcı, sanığın ömür boyu hapse mahkum edilmesini ve indirim yapılmamasını talep etti

Manavgat’ta geçen yıl nisan ayında, iki çocuk annesi 45 yaşındaki Nuran Soydinç’i 24 yerinden bıçaklayıp, boğazını keserek öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan 46 yaşındaki Hidayet Özdemir’in yargılandığı davaya Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanık Hidayet Özdemir Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla Alanya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan katılırken, Nuran Soydinç’in çocukları, sanık avukatı ve Soydinç’in yakınları salonda hazır bulundu.

NURAN SOYDİNÇ SANIKTAN TEDİRGİN OLUYORDU

Duruşmada tanık olarak dinlenen Faize Yavuz, Nuran Soydinç’le bir yıl aynı otelde çalıştıklarını ve yaklaşık 4 yıldır arkadaş olduklarını anlattı. Daha önceden eşine boşanma davası açan Nuran Soydinç’in öldürüldüğü gün kendisine eşinden ayrı kalamadığını ve bir sonraki gün boşanma dilekçesini geri çekeceğini söylediğini anlattı. Tanık Faize Yavuz, öldürülen Nuran Soydinç’in sanıktan çekindiğini ve tedirgin olduğunu da mahkemede söyledi.

ESKİ KOCASINA DÖNMESİ ZORUMA GİTTİ ÖLDÜRDÜM

Cinayetin ardından kendisini yaralayan Hidayet Özdemir’e Manavgat Devlet Hastanesi’nde refakat eden polis memurları da duruşmada tanık olarak dinlendi. Polis memurları, sanığın kendilerine anlattıklarını ön görüşme tutanağı olarak kayıt altına aldıklarını belirterek, Hidayet Özdemir’in kendilerine ‘Daha önce ben Nuran Soydinç’in ihtiyaçlarını karşıladım. Mali yardımda bulundum. Param bitince de eski kocasına geri döndü. Bu durum zoruma gitti, öldürdüm’ dediğini aktardı. Tanık polis memurları görüşme yapılırken sanığın bilincinin açık olduğunu belirtti.

POLİSLERE SADECE 3 CÜMLE KONUŞTUM

Söz alan sanık avukatı, ön görüşme tutanaklarının hukuk sisteminde yeri olmadığını, böyle bir ifade alınması sırasında mutlaka sanığa haklarının hatırlatılması gerektiğini belirtti. SEGBİS’le duruşmaya katılan sanık Hidayet Özdemir ise polis görevlileriyle hastanede yaptıkları görüşmeyi doğrulayarak, görüşmeye avukatının da katıldığını belirtti. Sanık Özdemir, “Ben orada polislere 3 cümle konuştum. Onlar benim ağzımdan çıkmayana şeyleri de yazmışlar. Ben kendimde değildim, o tutanakları kabul etmiyorum” diye konuştu.

SAVCI ‘KASTEN ÖLDÜRME’ DEDİ

Duruşmada esas hakkında görüşünün açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın kollukta ve cumhuriyet savcısının sorgusundaki beyanlarının doğru kabul edilmesi gerektiğini kaydederek, kendisini yaralayan sanığın suçtan kurtulmak amacını güttüğünü belirtti. Sanığın kollukta verdiği ifadede cinayeti neden işlediğini anlatırken kullandığı ‘O benim hayatımı bitirdi, bende onun hayatını bitirdim’ ifadesiyle cinayeti tasarlayarak ve planlayarak işlediğini ortaya koyduğunu anlatan savcı esas hakkındaki görüşünde sanığın Türk Ceza Kanunu’nun 81’nci maddesindeki kasten adam öldürme suçundan ömür boyu hapis cezasıyla cezalandırılmasını, meşru müdafaa ve haksız tahrik indirimlerinin uygulanmamasını istedi.

Duruşma, sanık avukatının talebi üzerine esas hakkındaki görüşe karşı savunma hazırlanması amacıyla ileri bir tarihe ertelendi.

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz