Son Dakika
20 Mart 2018 Salı

Kıbrıs gazisine icra şoku

05 Şubat 2018 Pazartesi, 11:05

Sarılar mahallesinde yaşayan Kıbrıs gazisi Halil Sarı’ya, arsasını kat karşılığı verdiği müteahhit tarafından 775 bin 34 liralık icra ödeme emri gönderildi.

Manavgat’ın Sarılar mahallesinde yaşayan Kıbrıs gazisi Halil Sarı (65), 529 metrekare arsasını ailesiyle danışarak bir dükkan 2 daire karşılığı Haziran 2016’da müteahhit Fırat İ., Şeyhmus İ. ve Süleyman Ö.’ye bina yapması karşılığında verdi. İnşaatın yapım aşamasında Kıbrıs savaşından kalma savaş sendromu rahatsızlığı yaşadığı için tek oğlu olan Hüseyin Sarı’ya da resmi işlemleri takip etmesi amacıyla vekaletname veren Halil Sarı’nın müteahhit tarafından değişik tarihlerde su ve elektrik abonesi olunacağı gerekçesiyle imzası alındı. Binanın bitmesinin ardından yeni dairelerine taşınan Halil Sarı ve eşi Ayşe Sarı, geçen Temmuz ayında evlerine Manavgat İcra Müdürlüğü’nden gelen 251 bin 513 liralık 2 ayrı ve 523 bin 521 liralık olmak üzere toplam 775 bin 34 liralık ödeme emri karşısında şaşkına döndü. İcra dairesine eşi ve oğluyla giden Halil Sarı, kendilerine senet düzenleyen kişinin müteahhit Fırat İ. olduğunu anlayınca cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Müteahhitlerin, kendilerine kalan 2 daire ve bir dükkanı satarak paralarını aldıklarını aktaran Halil Sarı suç duyurusunda şu ifadelere yer verdi:

“Şeyhmus İ. ve Süleyman Ö. değişik tarihlerde su ve elektrik aboneliği adı altında bana 2-3 defa üst üste konulmuş kağıtlar getirdi. Her defasında, ‘Amca öncekiler yanlış olmuş’ deyip bana kağıtları imzalattılar. Ben kendi halinde yaşayan bir gazi emeklisiyim, bugüne kadar senetle hiç işim olmamış. Senetin nasıl bir şey olduğuna dair bilgi sahibi değilim. Bu senetler, bana evraklar arasına konularak ve benim fark etmeyeceğim şekilde hile ile imzalatılmış ve sahte olarak düzenlenmiştir. Tarafıma kötü niyetli olarak imzalatılan ve sahte olarak düzenlenerek takibe konuşan senetlerle ilgili olarak Şeyhmus İ.’ye ulaşmaya çalıştım ama bende olan 2 telefon numarası da kapalıydı.”

Halil Sarı’nın eşi Ayşe Sarı, Kıbrıs’tan gelmesinin ardından eşinin durumunun çok kötü olduğunu ve geceleri kabuslar görmeye başladığını, normal hayattaki davranışlarının da değiştiğini bu nedenle ailesinin dahi kendilerini istemediğini ve evden attıklarını anlatarak, yıllarca derme çatma bir evde yaşadıklarını gözyaşlarıyla anlattı. O dönemlerin kendileri açısından çok zor olduğunu aktaran Ayşe Sarı, 2016 yılında kayın pederinden miras kalan 529 metrekarelik arsaya inşaat yapması amacıyla yüzde 1 dükkan, 2 daire karşılığı verdiklerini ve inşaat bitip taşındıktan bir süre sonra icradan bildirim geldiğini söyledi.

Halil Sarı’nın oğlu Hüseyin Sarı’da babasının sağlık sorunlarından ötürü ailesinin durumunun hep yokluk içinde geçtiğini belirterek, “Annemle ben, dedemizden intikal yoluyla geçen arsa yeni bir ev yaptıralım diye düşündük. Emlakçı arkadaşlar aracılığıyla bu müteahhitlerle görüştük. Ne yapmamız gerektiğini, nasıl yapılacağını kararlaştırdık ve babamı notere götürdüm. Babam kendi halinde hiçbir şey yapamaz. Evin tek çocuğu olduğum için her seferinde ben takip ederim. Her şeyi ben yapıyorum” dedi.

Müteahhitlerin işleri kendinin takip ettiğini bildiklerini, buna rağmen babasının Manavgat’ta sürekli olarak gittiği asker arkadaşlarının olduğu kahveye kadar takip ettiklerini anlatarak, “Babama orada 2-3 defa su ve elektrik abonesi alacağım diye kağıtlar arasında senetleri imzalatmışlar. İnşaat bittiğinde iş bitimi sözleşmesinden bile haberim yoktu, onları da imzalatmışlar, ayrıca senet imzalatmışlar, sözleşme imzalatmışlar.  Geçen sene Temmuz’un sonuna doğru eve icra geldi. Hiç beklemiyorduk, şok olduk. Aklımızdan bile geçmedi bizim müteahhitle böyle icralık duruma düşeceğimiz” dedi.

Babasının yaşadığı rahatsızlık nedeniyle bir çok olayı algılayamadığı ve kendi dünyasında halen Kıbrıs Savaşını yaşattığını belirten Hüseyin Sarı, müteahhitin yaptığının dolandırıcılık olduğunu ve kendilerinin de suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.  Hüseyin Sarı, suç duyurusuna rağmen evlerinin icra kanalıyla satışa konduğunu bu nedenle yetkililerden yardım beklediklerini söyledi.

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz