Manavgat Irmağı’nda havai fişek uyarısı

27 Nisan 2018 Cuma, 09:59

Manavgat Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, karada havai fişek atamayanların botlarla ırmak üzerinde havai fişek atmaya başladıklarını söyleyerek, “Havai fişek atılması halinde Sahil Güvenlik botu ile irtibata geçilerek, botlara Kabahatler Kanunu’na göre ceza kesilecek” dedi.

Manavgat Irmağı üzerinde yerli ve yabancı turistleri gezdiren botların, gece ve gündüz rastgele zamanlarda havai fişek attıklarını tespit eden Manavgat İlçe Emniyet Müdürlüğü, ırmağı abluka altına aldı. Sivil bir ekip tarafından 24 saat ırmağın izleneceğini belirten Manavgat İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, havai fişeklerin atılması konusunda, kendileri için ilk önce vatandaşın huzuru ve güveninin öncelikli olduğunu söyledi. Özgönül, özellikle ırmak içinde bulunan botlardan havai fişek atan kişilerin izleneceğini ve gözleneceğini söyleyerek, “Bot içinden havai fişek atanlar, Polisin botu yok, ırmağa giremez zannediyor. ‘Biz havai fişek atsak da bizi yakalayamaz, polis bölgesinden çıkar jandarma bölgesine geçeriz, bizi yakalayamazlar’ diye düşünüyorlar. Yok, öyle bir şey. Burada Sahil Güvenlik var. Geçtiğimiz günlerde bot içinde havai fişek atılması üzerine Sahil Güvenliği çağırdık, tekneyi kenara çekti, biz de gereken cezayı uyguladık” dedi.

Kanunlara uymamakta ısrar eden bazı kişilerin, botun içinde oldukları için polisin kendini yakalayamayacağı gibi yanlış bir zanna kapıldıklarını belirten Özgönül, “Sahil Güvenlik ile irtibata geçtik, bundan sonra da irtibat içinde bulunacağız. Talebimiz halinde hemen yardıma gelecekler, Sahil Güvenlik vasıtası ile kenara çektireceğiz. Kimsenin vatandaşın huzurunu bozmaya hakkı yok. Özellikle gece saat 00.00’dan sonra polis gürültüyü men eder. Gürültü yapmak ve havai fişek atılması yasak” dedi.

Havai fişek atmanın kurallara tabi olduğunu aktaran Mustafa Hilmi Özgönül sözlerini şöyle sürdürdü:

“Havai fişek atacaksanız, A sınıfı yeterlilik belgesi gerekiyor. Bir de her yerde havai fişek atamazsınız. İlk önce yeri belirleyeceksiniz. Ağaçlık alan olmayacak, petrol istasyonu ve benzeri yerler olmayacak, genel asayiş ve güvenlik açısından sakıncası olmayan yerlerde olmayacak. Herkes istediği yerde istediği gibi havai fişek atamaz. Konu ile ilgili mülki amirliğe dilekçe verilerek, kullanılacak piroteknik maddenin cinsi ve miktarı, bu maddelerin kullanılmasının talep edildiği yer ve zaman, kullanacak olan kişiler, bu maddelerin hangi amaçla kullanılacağı, ateşleme işini yapacak olan kişinin A sınıfı Ateşleyici Yeterlilik Belgesi’nin dilekçe de yer alması gerekiyor. Ayrıca ateşleme işini yapacak olan kişinin bir de taahhütname vermesi gerekir. Bu düğünlerde de geçerli. Uygulamalarımıza başladık bu uygulamamız yaz sonuna kadar devam edecek. Şu an Manavgat Irmağı’nı abluka altına aldık, bot sahiplerinin haberi olsun. Bot üzerinden havai fişek atılmasına müsaade etmesinler.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz