Manavgat’ın nüfusu 2040 yılında 750 bine ulaşacak

22 Aralık 2017 Cuma, 18:07

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/25 binlik Manavgat nazım imar plan taslağına göre, ilçenin nüfusunun 2040 yılından 750 bine ulaşacağı öngörüldü

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/25 binlik nazım imar plan taslağının sunumu Manavgat’ta gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Manavgat Koordinatörlüğü Toplantı Salonu’nda yapılan sunuma İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Hüsamettin Elmas, büyükşehir belediye başkanı danışmanı Feridun Uyar, Ak Parti İlçe Başkanı Hasan Öz, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, belediye meclisi üyeleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

NÜFUS 3 KAT ARTACAK

Toplantıda, Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan 1/25 binlik nazım imar plan taslağının sunumu yapıldı. Manavgat’ın 2040 yılında nüfus, turizm, yapı, çevre gibi projeksiyonları hazırlanarak yapılan sunumda ilçenin bugün 224 bin olan nüfusunun, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verileri esas alınarak 750 bine ulaşacağı öngörüldü. Taslağa göre 2016 yılında ilçe ekonomisi yüzde 30.8 tarım, yüzde 5.12 sanayi ve yüzde 60 turizmi de içine alan hizmetler sektörüne bağlıyken bu oranlar 2040 yılında tarım yüzde 29.7, sanayi yüzde 5.3 ve hizmetler sektörü yüzde 65 olacağı belirtildi. Taslakta ayrıca ilçede 2016 yılında turizm belgeli 192 bin 316 yatak olduğu ve bu rakamın 2040 yılında 260 bin yatağa ulaşacağı ifade edildi.

YENİ ULAŞIM HATLARI

Sunumda, Manavgat’ta yeni ulaşım hatları da ortaya çıktı. İlçe merkezine Gültepe, Yeniköy mahallesinden başlayıp, büyük şelalenin kuzeyinden geçerek Demirciler mahallesinin güneyinden D-400 karayoluna bağlanan yeni bir 8.8 kilometrelik çevreyolu yapılacağı belirtildi. Ayrıca Manavgat’tan geçen otoyol, Antalya Alanya demiryolu güzergahı belirtilirken, Antalya’yı, İç Anadolu’ya bağlayacak olan hızlı tren hattının Taşağıl mahallesinin kuzeyinden, Beşkonak Milli Parkı’nın güneyinden geçerek İbradı ve Konya’ya uzanacağı bilgisi verildi.

PLAN MECLİSE SUNULACAK

Antalya Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Hüsamettin Elmas, Manavgat’ta turizm bölgelerinde imar çalışmasının Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Beşkonak Milli Parkı sınırları içinde Orman Bakanlığının yaptığını hatırlatarak, geriye kalan bölgelerde imar çalışmasını kendilerinin yapacağını hatırlattı. Hazırladıkları imar planının kesin olmadığını yaklaşık 2 ay sonra büyükşehir belediye meclisine sunacaklarını, meclisin kabul etmesi durumunda kesinleşeceğini aktaran Elmas, bu süre içinde de temel değişiklik olmasa bile kurumların talepleri doğrultusunda bazı değişikliklerin olabileceğini söyledi.

Sunum, büyükşehir belediyesi yetkililerin, toplantıya katılanların nazım imar planı hakkında sordukları soruları cevaplandırmalarıyla sona erdi

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz