Manavgat’ta Avrupa Ümitler Judo Kupası başladı

03 Mart 2018 Cumartesi, 15:34

Nazım Canca adına bu sene 25’ncisi düzenlenen Avrupa Ümitler Judo Kupası müsabakaları Manavgat’ın Kızılağaç mahallesinde bulunan Starlight Otel’de başladı.

Türk judosunun kurucularından Nazım Canca adına geleneksel olarak 25 yıldır düzenlenen şampiyonaya 23 ülkeden 142 kadın, 223 erkek olmak üzere toplam 365 sporcu katılıyor. Şampiyonanın ilk gününde kadınlar, 40, 44, 48 ve 52 kilo, erkekler 50, 55, 60 ve 66 kilolarda karşılaşmaları yapılıyor.

Adına turnuva düzenlenen Nazım Canca’nın Türkiye’de 1950’lerde başlattığı Judo sporuna ilgi her geçen gün artıyor. Nazım Canca adına 1993 yılında düzenlenen ilk turnuvaya kendisinin de katıldığını ifade eden Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Sezer Huysuz, yaptığı açıklamada “İlk uluslar arası maçım benim Nazım Canca’ydı. Şimdi bu organizasyonu yöneten insan olarak hem federasyonu yöneten insan olarak ağabeylerimizden aldığımız feyizle bu çocuklarımızın geleceği, yani geçen yıl ki ümitlerdeki bu başarımız bu çocuklardandı. Yine aynı çocukların aynı kategorilerde başarılarını daha üstüne koyarak geliştirecekler” dedi.

DAHA İYİ OLABİLİRDİ AMA SAVAŞTAYIZ

Manavgat’ta güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptıklarını aktaran başkan Huysuz, “23 ülkeden 381 sporcu, bu tabii çok büyük bir rakam aslında ülkemiz için. Belki daha da iyi olabilirdi, daha da güzel olabilir. Ama tabiî ki şartlar dolayısıyla bazı zorluklar var. Ülkemizin dışarıya dönük baktığın zaman sonuçta bir savaştayız. Buradan da şehitlerimizi rahmetle anmak istiyorum. Afrin’de gerçekten büyük bir savaş veriyoruz. Onları orada izlerken onur ve gurur duyuyoruz. Bizde burada o mücadeleyi veriyoruz. Bizde çocuklarımıza burada mücadele verirken o bayrak aşkı için veriyoruz” diye konuştu.

HEDEF GENÇLİK OLİMPİYATLARI

Federasyon olarak hedeflerinin Türk Judosunu ileriye taşımak olduğunu ifade eden Başkan Sezer Huysuz, “Türk judosu güzel bir yerlere gelecek. Bu yaş kategorisi bizim için önemli. Bu yıl onların hedefi, Avrupa Şampiyonası; akabinde de alınacak puanlarla da Arjantin’de yapılacak olan gençlik olimpiyatları. Bu da bizim için önemli. Judo olarak Gençlik olimpiyatlarına 2 kişiyle kota alabiliyoruz” dedi.

Nazım Canca’nın oğlu Natık Canca (sağda), Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Sezer Huysuz’la (sakallı)

NATIK CANCA, “BUGÜN ÇOK MUTLUYUM”

Karşılaşmaları izlemeye gelen Nazım Canca’nın oğlu emekli emniyet müdürü Natık Canca, böyle bir ortamda mutlu olduğunu söyledi. Judo Federasyonu Başkanı Sezer Huysuz’la birlikte açıklamalarda bulunan Natık Canca, “Şu anda onun ruhu burada, ben öyle görüyorum. Herhalde çok büyük bir mutluluk duyuyor, Çünkü Judo sporunun Türkiye’de başlaması, yayılması için büyük emekler sarf etti. Bizde onun o dönemler birer neferiydik. Ondan bayrağı aldık bugünlere getirdik ve ben bugün çok mutluyum. Buraya geldim, bu organizasyonu şöyle gözden geçirdiğim zaman Sezer başkana teşekkür ettim” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz