Manavgat’ta çiftçilere pikan cevizi anlatıldı

23 Şubat 2018 Cuma, 09:35

Manavgat Ziraat Odası tarafından, çiftçilere pikan cevizi yetiştiriciliği ve ekonomik değeri hakkında toplantı düzenlendi.

Atatürk Kültür Merkezi’ndeki toplantıya Manavgat Ziraat Odası (MZO) Başkanı Rasim Metin, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Bölge Müdürü Mustafa Değer, Batı Akdeniz Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden (BATEM) Üretim ve İşletme Bölüm Başkanı Süleyman Bayram, BATEM fidan üretim sorumlusu Erhan Kara, ziraat mühendisi Muzaffer Alican, sütbirlik başkanı Bilal Ay ve çiftçiler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MZO Başkanı Metin; pikan cevizinin alternatif ürün olduğunu belirterek, Pikan cevizinin önemi ve bölgeye uygunluğu konusunda çiftçileri bilgilendirmek için bu toplantıyı düzenlediklerini söyledi.

“PİKAN CEVİZİ EGE VE AKDENİZ BÖLGESİNİN YÜKSELEN YILDIZIDIR”

TARSİM Bölge Müdürü Mustafa Değer, BATEM Üretim ve İşletme Bölüm Başkanı Süleyman Bayram, BATEM Fidan Üretim Sorumlusu Erhan Kara ve Ziraat Mühendisi Muzaffer Alican pikan cevizi e üretimi hakkında bilgiler verdi. BATEM Fidan Üretim Sorumlusu Erhan Kara, pikan cevizine uygun coğrafi koşulların Akdeniz bölgesiyle Ege bölgesinin sahil kesimlerinde olduğunu belirterek, “Son yıllarda pikan cevizi Ege ve Akdeniz bölgesinin yükselen yıldızıdır. Arazini rakımı 0-500 metreye kadar ekilebilir. Pikan cevizi sulanabilir her türlü toprakta yetişmektedir. Özellikle Manavgat’ta narenciye ve narı söküp ekmek isteyenler için alternatif  bir üründür. Yeni bahçe kurmak isteyen üreticilerimiz ve Naras Barajı Projesi kapsamında sulanabilir hale gelen tahmini 1500 hektar (15 bin dekar) arazide yeni açılan arazilerde alternatif bir üründür” dedi.

Toplantı soru cevap şeklinde devam etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz