Son Dakika
23 Nisan 2018 Pazartesi

Manavgat’ta DAEŞ davası

25 Kasım 2017 Cumartesi, 10:59

Manavgat’ta 16 Kasım’da yakalanan DAEŞ militanı Ahmed Dahmani’ye pasaport getiren Suriyeli Muhammet Verde ve Ahmet Tahir Manavgat 2’nci Ağır Ceza mahkemesinde yeniden hakim karşısına çıktı

Manavgat’ta, 2015 yılı Kasım ayında Paris’te meydana gelen saldırıların keşifçisi olduğu iddiasıyla G-20 Liderler Zirvesi’nin yapıldığı 16 Kasım’da yakalanan Fas uyruklu Belçika vatandaşı DEAŞ militanı Ahmet Dahmani ile onun Suriye’ye kaçmasına yardım etmek için geldiği öne sürülen Ahmet Tahir ve Muhammed Verde’ye, Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce verilen 10’ar yıl 9’ar ay hapis cezası az olduğu gerekçesiyle Yargıtay tarafından bozuldu. Kararın ardından sanıklar yeniden yargılanmaya başladı. Yapılan yargılamanın ardından geçen yıl Aralık ayında 27 yaşındaki DAEŞ militanı Ahmet Dahmani, ‘terör örgütüne üye olmak’ suçundan 10 yıl 9 ay hapisle cezalandırılırken, arkadaşları Muhammet Verde ve Ahmet Tahir ’terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek’ ve ’sahte pasaport temin etmek’ suçlarından 7’şer yıl 10’ar ay 28’er gün hapse mahkum oldu.

Sanıkların yeniden yaptığı başvurunun ardından Yargıtay 6’ncı ceza dairesinde görülen dava sonucunda Ahmet Dahmani’ye verilen karar onandı. Yargıtay 6’nci Ceza Dairesi’nin kararından Muhammet Verde ve Ahmet Turgut’un ‘terör örgütüne yardım ve yataklık’ suçlarından değil, terör örgütü üyeliğinden yargılanması gerektiği, ayrıca resmi belgede sahtecilik suçundan cezası verilen Ahmet Tahir’in durumunun açıklanması gerektiği belirtilerek, Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı bozuldu.

Yargıtay’ca verilen bozma kararının ardından tutuklu sanıklar Ahmet Turgut ve Muhammet Verde’nin dosyası yeniden görüşülmeye başlandı. Manavgat 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan ilk duruşmada tutuklu sanıklar Ahmet Tahir ve Muhammet Verde İzmir 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan SEGBİS vasıtasıyla katıldı. Duruşmada sanık avukatları ve Arapça bilirkişi tercüman Recep Yıldız’da yer aldı.

Türkçe bilmeyen sanıklara Arapça bilirkişi tercüman aracılığıyla Yargıtay’ın bozma kararı okundu.

Sanıklardan kendisinin sadece Ahmet Dahmani’ye para karşılığında pasaport getirdiğini, Dahmani’nin DAEŞ üyesi olduğunu bilmediğini iddia ederek, “Pasaportu, para karşılığında ben getirdim kabul ediyorum ama ben terör örgütü üyesi değilim. Ben diğer şahısların terörist olduğunu bilmiyordum, bilseydim yardım etmezdim. Zaten polis beni yakaladığında işbirliği yaptım ev onlara Ahmet Dahmani’nin adresini ben söyledim. 2 yıl 3 gündür tutukluyum. Tahliyemi ve beraatimi istiyorum” dedi.

Muhammet Verde’nin avukatı Ali Atilla’da, müvekkilinin DAEŞ’le bir ilgisi olmadığını, hatta ÖSO içinde bulunan Sultan Murat Tugaylarında DAEŞ’e karşı savaştığını ve bunun belgesinin dosyada olduğunu belirterek tahliyesini talep etti.

Sanık Ahmet Turgut’ta kendisinin DAEŞ üyesi değil sadece taksi şoförü olduğunu söyledi. Turgut, kendisine yönelik herhangi bir delil olmadığını belirterek, tahliyesini ve beraatini istedi. Sanık Ahmet Turgut’un avukatı Mehmet Emin Erdem’de müvekkilinin terör örgütü üyesi olmadığını bunu belgeleyebileceklerini belirterek, tahliyesini talep etti.

Duruşmada mütalaa veren savcı; her iki sanığında Yargıtay 6’ncı Ceza Dairesi’nin bozma kararına göre terör örgütü üyeliğinden, Ahmet Tahir’in ayrıca resmi belgede sahtecilik suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Sanık avukatı, mütalaaya karşı savunma yapmak amacıyla süre istedi. Mahkeme ileri bir tarihe ertelendi

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz