Son Dakika
23 Nisan 2018 Pazartesi

Manavgat’ta gebe bilgilendirme sınıfı açıldı

01 Kasım 2017 Çarşamba, 13:21

Sağlık Bakanlığı’nın anne adaylarında normal doğumu özendirmek amacıyla yürüttüğü faaliyetler kapsamında Manavgat Devlet Hastanesi’nde ‘gebe bilgilendirme sınıfı’ açıldı.
Manavgat Devlet Hastanesi, taşıdıkları riskler nedeniyle sağlık hizmetlerinden öncelikli ve özellikli yararlanması amacıyla anne ve bebekler için üreme sağlığı, gebelik, doğum ve yenidoğan bakımı ile ilgili konuların yer aldığı gebe bilgilendirme sınıfını hizmete soktu. Gebe bilgilendirme sınıfında, anne adaylarına ebelik dönemi, doğum süreci ve doğum sonu dönemi hakkında bilgilendirme yapılırken, gebeliğin oluşumu, gebelikte oluşabilecek sorunlar ve çözümleri, gebelikte ve emzirme döneminde beslenme ve günlük yaşam aktiviteleri, doğum, doğum ağrısı ve başetme yolları, lohusalık dönemi, anne sütü ve emzirmenin önemi, yenidoğan bakımı ve aile planlaması ile ilgili bilgiler verilecek. Pazartesi, gebelik, aile planlaması; Salı günü doğum, anne sütü ve emzirme ve Çarşamba günü doğum sonu konularında anne adaylarına bilgi verilecek ve soruları cevaplanacak. Bu üç oturuma katılan hamile kadınlara ‘Gebe sınıfı diploması’ verilecek.
NORMAL DOĞUM HAKKINDA BİLGİ VERİLECEK
Gebe bilgilendirme sınıfında anne adaylarına ve vatandaşlara normal gebelik süresince olabilecekler hakkında bilgilendirmek olduğunu belirten Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Çınar, “En güzel en sağlıklı doğumun normal doğum olduğunu hem anne için hem bebek için sağlıklı olduğunu onlara anlatmak ve bu konuda bilgi vermek. Baba adayları da eşleri ile birlikte eğitime katılıp gebelik ve doğum sonu dönemde eşlerine ve bebeklerine yardım konusunda bilgi alabilirler. Hastanemizde kurulan gebe bilgilendirme sınıfında 6-12 kişilik eğitimler vermekteyiz. Her hafta Pazartesi, Salı, Çarşamba günleri öğleden sonra yapılacak sınıf eğitimlerimiz en az 2 saat sürecek. Sınıf eğitimlerimiz dışında gebe bilgilendirme sınıfında her gün sabahtan öğleye kadar danışmanlık hizmeti verilmekte, her anne adayı ihtiyacı konuda bilgi alabilecek” dedi. Gebe bilgilendirme sınıfında 2 görevli ebe ile eğitim hemşiresi olduğunu ayrıca 2 kadın doğum uzmanının da danışmanlık hizmeti verdiğini söyleyen Başhekim Çınar, bu sınıf açılmadan önce hastane olarak Nisan ayından bu yana 400’ün üzerinde anne adayına eğitim desteği verdiklerini e sözlerine ekledi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz