Manavgat’tan Mehmetçiklere selam

03 Mart 2018 Cumartesi, 21:06

Manavgat’ta bugün başlayan 25’nci Nazım Canca Avrupa Ümitler Judo Kupası şampiyonasında madalya kazanan sporcularımız asker selamı vererek Afrin operasyonunu düzenleyen Mehmetçiklere selam gönderdi

Türk Judosunun kurucularından Nazım Canca adına geleneksel olarak 25 yıldır yapılan şampiyonaya 23 ülkeden 142 kadın, 223 erkek sporcu katılıyor. Toplam da 365 sporcunun katıldığı şampiyona da Türkiye’yi 76 erkek, 68 kadın sporcu temsil ediyor.

MANAVGAT SPOR ŞEHRİ OLDU

Şampiyonanın sabah seansı sonrasında yapılan açılış töreninde konuşan Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit konuşmasında ilçede her gün farklı bir spor aktivitesinin olduğunu belirterek,”Deniz ve güneşi ile anılan değil, sporla da anılan bir şehir oldu Antalya. Katılımcı ülkelere ve sporcularımıza başarılar diliyorum. Burada yaşadığınız güzel anıları ülkelerinizde anlatmanızı istiyorum” diye konuştu.

TÜM SPORCULARA BAŞARILAR

Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Sezer Huysuz’da konuşmasında, “25’cisi düzenlenen Nazım Canca turnuvasına 1993 yılında bende katılmıştım. Bugün burada mücadele eden tüm sporculara başarılar diliyorum. Yurt dışından katılan tüm ülkelere ayrıca teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum” dedi.

JUDO ANTALYA’YI, ANTALYA JUDO’YU SEVDİ

Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, “Judo Antalya’yı, bizde Judo ailesini sevdik. Yeryüzü cenneti Antalya’da sizleri ağırlamaktan çok mutluyuz. Sizlere başarılar diliyorum. Siz gençleri tatil içinde ailelerinizle Antalya’mıza bekliyoruz” diye konuştu.

İLK GÜN 14 MADALYA KAZANDIK

Şampiyonanın ilk gününde kadınlar da 40, 44, 48 ve 52 kilo, erkekler de 50, 55, 60 ve 66 kilolarda sporcularda tatamiye çıktı. Sabah seansında 8 sıklette başlayan maçlar sonunda final müsabakaları akşam seansında yapıldı. Yapılan maçlar sonucunda; Türkiye kadınlarda 2 altın, 3 gümüş, 2 bronz; erkeklerde ise 2 altın, 1 gümüş ve 4 bronz madalya ile ilk günü madalya sıralamasında lider bitirdi.

Madalya töreninde, 50 kilogram erkekler kategorisinde ilk 3 dereceyi paylaşan sporcularımız Muhammed Demirel,  Emirhan Karahan, Berat Bahadır madalyalarını almalarının ardından asker selamı verdi.

NAZIM CANCA KİMDİR

Nazım Canca, askerlik görevini Ulu Önder Atatürk’ün huzurunda Çankaya Köşkü’nde yapmış, askerliğinin bitimine yakın O’nun izniyle Emniyet Teşkilâtı’na müracaat etmiş ve polis olarak Ata’sının Rusça mütercimi, kütüphane memuru ve yakın koruması olarak 10 Kasım 1938’e kadar hizmete devam etmiştir.

Nazım Canca Emniyet Teşkilâtı’nın 6 sicil numaralı polisi olarak Atatürk’ten sonra İsmet İnönü ve Celâl Bayar’ın da yakın korumalığını sürdürmüş, Polis Başmüfettişi olarak emekli olmuştur.

Ayrıca bu görevlerinin yanında Judo adına 1950’de başlattığı çalışmalarının sonucu olarak Fransa ve İngiltere’de judo eğitim almıştır. Ülkemizde Judo Federasyonu’nun kurucularından olan Canca, 1966’da bağımsız olan federasyonun da ilk asbaşkanıdır. 1965’te siyah kuşak beratı alan Canca tekvando ve karate federasyonlarının da kurulmasına katkıda bulunarak Polis Akademisi öğrencileriyle Türk Gençliği’ne sayısız sporcu kazandırmıştır. Nazım Canca, 1981’de hayata gözlerini yummuştur.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz