Manavgat’tan şimdilik 22 milletvekili aday adayı

29 Nisan 2018 Pazar, 13:25

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin isteğiyle 24 Haziran’da yapılacak olacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri Manavgat’ta siyasi kulisleri hareketlendirdi. Manavgat’ta şimdiden mevcut milletvekilleriyle birlikte 22 kişinin aday adayı olduğu kesinleşti

TBMM’de kabul edilen erken seçim kararıyla birlikte milletvekili olmak için siyasi partilere Manavgat’tan çok sayıda isim aday adaylığı başvurusunda bulundu. Adaylık için en fazla başvuru Saadet Partisi’ne yapıldı. Siyasi parti yetkililerinden edindiğimiz bilgilere göre şu ana kadar Saadet Partisi’nde 8 isim milletvekili aday adayı olarak başvuruda bulunurken, CHP ve MHP’den 4 isim adaylık müracaatı gerçekleştirdi. Ak Parti’nden 2,isim başvuruda bulunurken, kamuoyunda seçime katılacak mı katılmayacak mı tartışmalarını beraberinde getiren İYİ Parti’de de edindiğimiz bilgilere göre sadece 2 başvuru yapıldı.

Partilerde milletvekili adaylığı müracaatı yapan isimler:

Ak Parti: Orman Mühendisi İbrahim Aydın, Ercan Mekteplioğlu,

CHP: Dr. Niyazi Nefi Kara, Devrim Kök, Asım Bozkurt, Meral Mengi

MHP: Yüksek İnşaat Mühendisi Tarkan Akıllı, Afyon Vali Yardımcısı Adem Uslu, İsmail Hakkı Karadağ, Mustafa Kürşat Sert,

İyi Parti: Dr. Tuğba Vural, Eğitimci Cafer Ünal

Saadet Partisi: Ahmet Ali Gök, Mehmet Gayretli, Yunus Emre Akgün, İbrahim Maslak, Kamil Koçak, Hilmi Yıldırım, Turan Durmuş, Fikret Eğilmez

BTP: Mali müşavir Bilal Erdil, Durmuş Öztürk.

ADAYLIK BAŞVURU ÜCRETLERİ

AK PARTİ’DE ÜCRET 6 BİN LİRA

AK Parti’de, 24 Nisan’da başlayan aday adaylığı başvuruları, yarın sona erecek. Başvurular, Genel Merkez ve il başkanlıkları üzerinden yapılabiliyor. AK Parti, adaylık başvurusu için özel aidat olarak erkek adaylardan 6 bin lira, kadın ve genç adaylardan 3 bin lira, engellilerden ise bin lira alıyor.  Başvuruların sona ermesinin ardından AK Parti’de, 3-4 Mayıs’ta temayül yoklaması yapılacak.

CHP’DE ADAYLIK İÇİN YÜKSEK ÜCRET

Adaylık başvurularının 30 Nisan’da başlayacağı CHP’de bu süre 7 Mayıs’ta sona erecek. Başvuru ücreti olarak kadın, genç ve engellilerden 5 bin, diğer aday adaylarından ise 10 bin lira alınacak. CHP, bu rakamla partiler arasında en yüksek aday adaylığı ücreti talep eden parti oldu.  Başvuru aidatı dışında müracaat sırasında bin lira dosya ücreti talep edilecek.

MHP’DE BAŞVURU SÜRESİ BİR HAFTA

MHP’de milletvekili adaylık başvuruları 26 Nisan’da başladı, 3 Mayıs’ta sona erecek. Aday adayları, bu tarihler arasında MHP Genel Merkezi Seçim İşleri Kayıt Kabul Birimine şahsen müracaat edecek. MHP’de aday adaylarından 2 bin 500 lira başvuru aidatı alınıyor, engelli aday adaylarından başvuru ücreti istenmiyor.

İYİ PARTİ’DE BAŞVURU ÜCRETİ 5 BİN LİRA

İYİ Parti’de milletvekili aday adayı başvuru süreci 30 Nisan’da başlayacak, 4 Mayıs’a kadar sürecek. Aday adayları başvurularını yalnızca parti genel merkezine yapabilecek. Başvuru aidatı olarak erkek adaylardan 5 bin lira, kadın ve genç adaylardan 2 bin 500 lira, engelli adaylardan ise bin lira alınacak. Gazi aday adaylarından başvuru ücreti talep edilmeyecek.

SAADET PARTİSİ’NE BAŞVURULARDA SON İKİ GÜN

Milletvekili aday adaylığı için başvuruların 30 Nisan’a kadar devam edeceği Saadet Partisi’nde, aday adayları, il başkanlıklarına veya partinin genel merkezine şahsen başvuru yapabiliyor. Başvuru ücretleri, erkek aday adayları için 3 bin lira, kadın ve genç aday adayları için bin 500 lira olarak belirlendi.

BBP ŞEHİT YAKINLARINDAN ÜCRET ALMIYOR

Büyük Birlik Partisi’nde (BBP) ise 24 Haziran seçimine ilişkin aday adaylığı müracaatları 7 Mayıs’a kadar devam edecek.  BBP’de erkek adaylardan bin lira, kadın adaylardan 500 lira adaylık başvuru ücreti alınırken, engelliler ve şehit yakınlarından ücret talep edilmiyor.

VATAN PARTİSİ, HÜDA PAR VE BTP’DE ADAY ADAYLIĞI ÜCRETSİZ

Seçime girecek partilerden Hür Dava Partisi’nde (HÜDA PAR) milletvekili aday adaylığı başvuruları 10 Mayıs’a kadar devam edecek.  HÜDA PAR’da, milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunanlardan ücret alınmıyor. Milletvekili aday adaylığı için başvuranlardan herhangi bir ücret talep etmeyen Vatan Partisi’nde ise başvurular, 18 Mayıs’a kadar sürecek.  Bağımsız Türkiye Partisi’nde (BTP) başvurular 25 Nisan’da başladı, 7 Mayıs’a kadar devam edecek. BTP’den milletvekili aday adayı olmak isteyenlerden ücret talep edilmiyor.

Demokrat Parti’de (DP) de başvurular 11 Mayıs’a kadar sürecek. Erkek aday adaylarından 2 bin 500 lira başvuru ücreti alan parti, kadın ve gençlerden ücret talep etmiyor.

BAĞIMSIZLAR 13 BİN 916 LİRA YATIRACAK

Bağımsız milletvekili adayı olmak isteyenler, 21 Mayıs Pazartesi, saat 17.00’ye kadar milletvekili seçilmek istedikleri çevrenin il seçim kuruluna başvuracak. Adaylar, en yüksek derecedeki devlet memuruna mali haklar kapsamında yapılan her türlü ödemelerin bir aylık brüt tutarı kadar parayı ilgili mal sandığına yatıracak. Emanete yatırılacak para miktarı 13 bin 916 lira olarak belirlendi.  Bağımsız adayların, adaylıktan vazgeçmeleri halinde emaneten yatırdıkları paraları geri almaları için 25 Mayıs’a kadar istifalarını Yüksek Seçim Kurulu’na bildirmeleri gerekecek.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz