Son Dakika
20 Mart 2018 Salı

MASMO: “Muhasebecilerin uzmanlaşması şart”

09 Şubat 2018 Cuma, 02:30

Manavgat Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (MASMO) Başkanı Nezih Özgenç, muhasebeciliğin beyanname doldurulan, fatura düzenlenen bir meslek değil, ekonomide uzmanlığı gerektirdiğini söyledi.

MASMO, meslek mensuplarının konularında uzmanlaşmaları için sürdürdüğü eğitim seminerlerine İbrahim Sözen Gençlik Merkezi’nde düzenlenen ‘Finansal Tablo Düzenleme ve Analiz Teknikleri’ semineri ile devam etti. Muhasebecilik mesleği için Şubat, Mart ve Nisan aylarının geçici vergi, gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyannameleri için önemli aylar olduğunu ifade eden MASMO Başkanı Nezih Özgenç, “Hem meslektaşlarımıza hem de aday meslek mensuplarımıza dönemin önemi gereği, bilgi dağarcığına katkı sağlamak amacıyla bu eğitimi düzenliyoruz” dedi.

Muhasebecilik ve mali müşavirliğin artık beyanname gönderme ve fatura düzenleme ile sınırlı kalmadığına vurgu yapan Özgenç, “Finansal tablo ve analiz teknikleri konusunda hem aday meslek mensuplarımıza hem de meslektaşlarımıza uzmanlaşma noktasında bir eğitim düzenledik” dedi.

Eğitimlerin süreklilik arz ettiğini ifade eden Özgenç, “Çünkü her gün mevzuat değişmekte. Buna istinaden bundan sonraki süreçte de eğitimlerimize devam edeceğiz. İlerleyen süreçte cumartesi ve pazar günleri de derslerimiz olacak. İki haftalık bu programda iş denetim ve iş kontrol eğitimleri verilecek” diye konuştu.

‘Finansal Tablo Düzenleme ve Analiz Teknikleri’ konulu eğitim seminerini sunan Yeminli Mali Müşavir (YMM) İbrahim Değirmenci ise işletmelerin 2017 yılı işlemlerini tamamladığını ancak bu işletmelerin faaliyetlerinin dışa yansımasının finansal tablo ile mümkün olduğunu belirterek, “Performans değerlendirmesi adını verdiğimiz kar ve zarar göstergeleri gelir tablosuyla, işletmelerin yılsonu mevcut durumu da bilançoyla yansıtılır. O işletmeyle iş yapan, o işletmeye kredi veren, ortak olmak isteyen kişi ve kurumların bilgi sahibi olması gerekir. Bu da mali tablolarla mümkündür.  Aynı şekilde o işletmenin gelir idaresine ödeyeceği verginin tespiti de mali tablolar üzerinden olur. O nedenle de işletmelerin fiili durumunun görülebilmesi için finansal tablonun doğru düzenlenmesi ve zamanında düzenlenmesi esastır. Başkanımın ve Manavgat SMMM odasının düzenlediği bu seminerde finansal tabloların doğru ve gerçeği yansıtır şekilde nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunda uzman bir kişi olarak kendilerine yardımcı olmaya çalıştım” diye konuştu.

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz