MATSO’dan Manavgat’a üniversite talebi

02 Mayıs 2018 Çarşamba, 13:29

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, ilçede artık bir üniversite kurulmasının zorunlu olduğunu belirterek, bu konuda siyasilerden destek talebinde bulundu.

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, organ seçimlerinin ardından hem yeni oluşturulan oda yönetimini tanıtmak hemde ilçenin üniversite talebini ortaya koymak amacıyla hizmet binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya MATSO Meclis Başkanı Ömer Kasapoğlu’yla birlikte yönetim ve disiplin kurulu üyeleri katıldı. Yeni MATSO yönetimini tanıtan Başkan Boztaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen Yüksek Öğrenim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’yla Türkiye’de bazı büyük üniversitelerin bölünerek 20 tane yeni üniversite kurulacağını anımsattı.

“BİZİM EKSİĞİMİZ ÜNİVERSİTE”

MATSO olarak Manavgat’a bir üniversite talebi olduklarını belirten Ahmet Boztaş, “Turizm fakültesi kurulurken, üniversite talebini dillendirdik. Fakülteyi açarken, Manavgat’a 10 yılda 25 bin öğrenci getirme hedefini koyduk ve ‘bu konuda iş dünyası üzerine düşeni yapacaktır” dedik” diye konuştu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 20 tane yeni üniversite kurulmasının görüşüldüğünü hatırlatan Başkan Boztaş, “Tasarı Milli Eğitim Komisyonu’na geldi, 15 üniversiteyle başladı. 20’ye çıktı. 4 tanesi bunun özel üniversite, 16 tanesi devlet üniversitesi.  Hemen yanıbaşımızda ki Mersin’de bulunan Mersin Üniversitesi 2’ye bölünerek ilçe olan Tarsus’a da üniversite kurulacak. Manavgat’ta öğrenci yurtlarıyla, sosyal donatılarıyla var olan bir meslek yüksek okulumuzla, var olan 2 tane fakültemizle, şehrin tanınırlığı ve nüfusuyla ve diğer potansiyellerini bir araya getirdiğimiz zaman altyapımız tamam. Bizim eksiğimiz, üniversite, Bizde Manavgat olarak üniversitemizi istiyoruz. Hak ettiğimiz üniversitenin bu meclis görüşmelerinde gündeme alınarak Manavgat’a üniversitenin kurulmasını talep ediyoruz” dedi.

REKTÖR VE VALİYİ ZİYARET ETTİK

Geçtiğimiz günlerde  yeni yönetimle birlikte hem Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun hemde Akdeniz Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Prof. Dr. Mustafa Ünal’ı ziyaret ettiklerini ve bu ziyaretlerde kendilerinden olumlu görüş aldıklarını belirten Başkan Boztaş, “Hatta bazı üniversitelerde bölünmeye karşı ciddi anlamda tepki oluştuğu için rektörümüze biz talebimizi birazda çekinerek söyledik. Ancak rektörümüz bu konuda endişemizin olmaması gerektiğini bize ifade etti” diye konuştu.

 BU KONUDA HERKES HAREKETE GEÇMELİ

Manavgat kamuoyunun da bu konuda harekete geçmesini isteyen Başkan Boztaş, hem STK’ların hemde vatandaşların Ankara’da siyasilere gerek telefonla, gerek SMS yoluyla gerekse yüzyüze görüşerek bu konuda baskı oluşturmasını tasarı yasalaşmadan bu konuyu da çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Toplantının ardından MATSO yönetimi toplu fotoğraf çektirdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz