Müftü Osman Artan’dan Berat gecesi mesajı

29 Nisan 2018 Pazar, 17:51

Antalya İl Müftüsü Osman Artan, mübarek üç ayların ikincisi olan Şaban ayının incisi Berat gecesi dolayısıyla mesaj yayınladı.

İslam aleminin mübarek Üç ayların ikincisi olan Şaban ayının incisi Berat gecesine kavuşmanın sevinç, mutluluk ve heyecanını yaşadığını belirten Müftü Osman Artan, “Bizleri yaratan, yaşatan bu günlere getiren hususen bu senenin kandilleri Regaib’in, Mirac’ın feyiz ve bereketini, Berat’ın af, bağış ve mağfiretini lütfeden Yüce Rabbimize sayısız, sonsuz, hatsız hudutsuz hamdüsenalar olsun.30 Nisan Pazartesi gününü 1 Mayıs Salı gününe bağlayan gece mübarek ‘Berat Gecesi’dir. Borçtan ve suçtan kurtulma anlamında olan berat, aynı zamanda günahlardan arınma demektir. Bu gecede Allah Teala, kendisine samimiyetle yönelenleri bağışlayacak ve onlara büyük ecirler ihsan edecektir.

Peygamberimiz bu geceyi ibadetle geçirmemizi tavsiye etmişler ve şöyle buyurmuşlardır:

“Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman o geceyi ibadetle ihya ediniz ve gündüzünü oruçla geçiriniz. Çünkü Allah Teala o gece güneş doğuncaya kadar dünya alemine rahmet nazarı ile tecelli eder ve buyurur ki;

-Yok mudur istiğfar eden, mağfiret edeyim.

– Yok mudur rızk isteyen, rızıklandırayım.

– Yok mudur dert ve musibetlere uğrayan, şifasını vereyim.

– Daha ne gibi istekleri olan varsa istesinler vereyim.

Bundan dolayı bu geceyi çok iyi değerlendirmeliyiz. Gündüzünü oruçlu, gecesini ibadetle ve uyanık geçirmeliyiz. Hele hele gaflet içinde, malayani ile oyalanmadan, camilere koşarak, sohbetleri dinleyerek, Namazları kılarak, Kur’an okuyarak veya dinleyerek, dualar yaparak, yapılan dualara iştirak ederek, kendi başımıza kaldığımız zaman da kaza namazları kılarak, tevbe ve istiğfar ederek, zikrederek ve şükrederek geçirmeliyiz. Nefis muhasebesini yapıp varsa kötü alışkanlıklarımızdan uzaklaşmak için, yoksa ilim, iman ve amelimizi artırmak ve ahlakımızın güzelleşmesi için yeni bir karar alarak geceyi değerlendirip, on bir ayın sultanı Ramazan-ı şerife hazırlıklı olarak yürümeliyiz. Ayrıca kandiller vesilesiyle bir yandan yüce rabbimizin bizi affetmesini ve büyük ecirler lütfetmesi için kendisine dua ederken, diğer yandan anne ve babamızın hayır dualarını almaya, akrabalarımızla olan ilişkilerimizi güçlendirmeye çalışmalıyız. Ayrıca felakete uğramış zavallı insanları, fakir ve yoksulları, bakıma muhtaç kimsesiz çocukları, yetimleri, hastaları hatırlayarak gereken şefkati göstererek yardım elini uzatarak birlik ve beraberliğimizi, sevgi ve kardeşliğimizi pekiştirmeliyiz. Hiç şüphesiz ki bunlar, Cenab-ı Hakkın rızasına ermemize vesile olacağı gibi, bütünlüğümüzün sağlanmasında da önemli rol oynayacaktır.Bu vesileyle Ramazan ayının müjdeleyicisi Beraat kandilini tebrik ediyor, bu mübarek gecede Yüce Mevla’ya açılan ellerin ve yapılan duaların, bütün İslam âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine vesile olmasını, bütün dünyada hak ihlallerinin sona ermesini, acı ve göz yaşının şiddet, terör ve umutsuzluğun yerini kalıcı bir huzur ve barışın almasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz