Son Dakika
22 Ekim 2017 Pazar

Pasaport, nüfus idarelerinden verilecek

06 Ekim 2017 Cuma, 19:29

İçişleri Bakanı Süleymen Soylu, 2018 yılından itibaren nüfus idarelerinin pasaport vereceğini, araç tescil işlemlerinin noterler tarafından yapılacağını söyledi

Manavgat’ın Kızılağaç bölgesinde bulunan Sunmelia Resort Hotel’de İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu 2017 yılı İnceleme Araştırma toplantısı gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıya İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Ak Parti Antalya milletvekilleri Mustafa Köse ile İbrahim Aydın ve diğer yetkililerle birlikte mülkiye müfettişleri katıldı.

Toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mülkiye müfettişlerinin devlet erkinin denetlenmesi açısından çok önemli bir görev ifa ettiğini söyledi. Türkiye’den devlet geleneğinin çok köklü olduğunu kaydeden Bakan Soylu, “Büyük bir badireden geçtik. Özellikle bu badirede FETÖ, altını çizerek ifade etmek istiyorum, ülkemizin, Türkiye’nin kamu sistemini felç etmek üzere talimatlandırılmış bir örgüttür. İstihbaratımızın içini tamamen boşalttılar, alternatif istihbarat teşkilatları kurdular. Kamu sisteminin bin yıllık devlet aklıyla ne kadar kurduğumuz unsuru varsa hepsini felç ettiler. FETÖ bir taraftan bu talimatlarıyla beraber alternatif bir yapı oluştururken, diğer taraftan da devlet ve millet kavramının içini boşaltmak için elinden geleni bütün gayreti ortaya koymuştur. Buda çok önemli yapmaya çalıştıkları adımlardan bir tanesidir” dedi. FETÖ operasyonlarında yakalananlara herkesin çok şaşırdığını anlatan Bakan Soylu, “Özellikle 10 yıl önce kimsenin aklına aynı ofiste çalıştığı mesai arkadaşlarının bir gece üzerimize F16’lardan düşen bombaların ateş talimatını veren ekibe dahil olduğunu elbette ki düşünemezdik. Hiç birimiz düşünemezdik. Ama şimdi bunları araştırıyoruz, sizler araştırıyorsunuz” diye konuştu.

Bugüne kadar 11 milyon 100 bin yeni çipli kimlik kartı dağıtıldığını ve ilk dönemde nüfus müdürlüklerinin oldukça zorlandığını, bir buçuk 2 ay patinaj yapıldığını anlatan Bakan Soylu, “Şu anda 7 günde müracaat edildiğinde bunu sağlıyoruz. İnşallah bir gün daha aşağıya 6 güne özellikle düşüreceğiz. Şehir merkezleri için de 5 güne düşürmeye gayret edeceğiz” dedi. Bakan Soylu şöyle konuştu;

“Vatandaşımıza en kaliteli hizmeti hızlı ve zamanında ulaştıracağız. Biliyorsunuz, bir mantık daha kuruyoruz. Gidiyorsunuz, ehliyete parmak bas, gidiyorsunuz nüfusa parmak bas, gidiyorsunuz pasaport parmak bas. Bunu da şu anda nasıl MERNİS sistemini şu anda nüfus sisteminin içine koyuyoruz ve bundan istifade ediyoruz ve mükemmel bir şekilde işliyor.

Şimdi pasaportu, ehliyeti ve nüfus kağıdını nüfus idaresi verecek. Bir kere parmağınızı bastığınız andan itibaren bir daha bu devlet sana bir daha parmak bas demeyecek. O kadar açık ve net. Hepsi birbirinden istifade edecek, hepsi birbirinden faydalanacak.

TRAFİK TESCİL NOTERLERE VERİLECEK

Bütün bunlarla birlikte trafikte ki tescili zannediyorum, 2018 Mart’ında yetiştirecek arkadaşlarımız. 2018’in martında bizde sıkıştırıyoruz, noterlere vereceğiz. Bizim trafik polisimiz, trafik polisimiz trafik polisliği işini yapacak. Noterler gerçekleştirecek ve bir maliyet yükselmesi de herhangi bir şeyde söz konusu olmayacak”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz